КРАХ ТИТОВОГ И КАРДЕЉЕВОГ ПРОЈЕКТА: Историјски форум "Књижевних новина" из 1988. - српска елита o Југославији
ЈУГОСЛАВИЈА не постоји већ скоро пуних 30 година, али њене неславне тековине су и даље око нас. Време је, међутим, потврдило суштинску тачност крилатице Милорада Екмечића. Срби су хтели Југославију, али она је створена тек онда када су то дозволили западни савезници. Данас знамо каква је била улога западних сила у њеном разбијању.
Основни мотив савезника за стварање Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца били су да она, због специфичног геополитичког положаја, буде зид који спречава ширење Германа на јужна мора, пре свега Јадран, па онда и Медитеран.
Њена друга функција је да буде део санитарног кордона који спутава ширење идеја Октобарске револуције ка Западној Европи. Отуда ће антибољшевизам бити једна од кључних димензија власти Александра Карађорђевића. Део тога је и прихватање великог броја руских емиграната, вероватно негде око 40.000 њих. Из тих разлога је и формиран војни савез са Чехословачком и Румунијом - Мала Антанта. Није без значаја и трећа улога предвиђена за нову државу, да спутава реваншизме и ревизионизме околних балканских народа.
СЛИЧНЕ комбинације су прављење са Југославијом и после Другог светског рата. Московски договор Стаљина и Черчила, познат као "фифти-фифти" није подразумевао територијалну поделу. То је заправо значило у Југославији комунизам, али без совјетске морнарице на Јадрану. После званичног разлаза Москве и Београда, друга Југославија поново постаје тампон-зона између Истока и Запада. Падом Берлинског зида и распадом Совјетског Савеза она више није била ником потребна.
Имајући све ово у виду, заједно са сликом стеченом о ставовима српских интелектуалаца на историјском форуму "Књижевних новина" из 1988. године, који "Новости" преносе већ у трећем "Историјском додатку", лицемерно звуче оптужбе из Загреба и Љубљане да је српска елита растурила Југославију. Подсетимо се Меморандума САНУ, документа који је је био покушај да се критички сагледају југословенске слабости на основама научне анализе, западне републике су почеле да га експлоатишу као позив за распад земље, не у тренутку када се појавио, већ неколико година касније.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)