НАЈПЛЕМЕНИТИЈИ ПОДВИГ - ПОДИЖУ ЗАДУЖБИНУ ПАТРИЈАРХА ПАВЛА: Епархија Славонско-Пакрачка и народ Кућанаца више од деценије васкрсава светиње
ПОЗВАНИ смо да чинимо сагласно своме звању, онолико колико можемо и колико нам је Бог дао. Ни мање, ни више, а оно што ми не успемо да учинимо, то остаје да учини Господ и надопуни наше недостатке.
Ове речи блаженопочившег патријарха српског Павла, као да су дубоко урезане у срца житеља његових родних Кућанаца. Искрено верујући да све што се започне мора и да се заврши, без обзира на околности, које нису нимало лаке, на трагедију грађанског рата која га је десетковала, народ овог дивног славонског села и Епархије славонско-пакрачке, више од деценије обнавља своје светиње. Да занавек остане траг у месту где је на Усековање прве године Великог рата на свет дошао будући 44. поглавар Српске православне цркве, омиљени патријарх којег су Срби још за његова живота сматрали свецем.
Најпре су стрпљивим, подвижничким радом обновили сеоску цркву Светих апостола Петра и Павла, која је освећена 16. новембра 2019. године. Светиња у којој је 1914. крштен Гојко Стојчевић, није порушена током Другог светског рата, али ту судбину није избегла у страшним дешавањима деведесетих година прошлог века.
- Кућаначки храм миниран је 20. децембра 1991. иако се налазио далеко од линије ратних дејстава, само зато што је у њему крштен патријарх Павле - прича епископ славонско-пакрачки Јован.
- По његовом упокојењу, сада умировљени епископ славонски Сава, покренуо је иницијативу да се обнови. Камен темељац је положен и освештан 10. августа 2009. О десетогодишњици упокојења патријарха Павла, обновљену светињу освештао је његов наследник патријарх Иринеј.
"Новости" су тог дана из Кућанаца известиле: "Нова црква и порта биле су већ препуне, када су звона огласила долазак патријарха Иринеја. Готово надреална слика: звона звоне, архијереји у свечаним одеждама, белина цркве, шпалири људи без речи, шаренило ношњи прогнаног српског народа у средини у којој је, може се рећи, овако нешто било незамисливо. А, овде је тој слици право место."
И није ту народ Павлових Кућанаца стао. Обновљен је и Парохијски дом који је већ постао поклонички, а минуле јесени, уз благослов владике Јована, започели су обнову родне куће и изградњу Задужбине патријарха Павла, духовног центра који ће, верују, постати сабориште и место окупљања српске младежи из матице али и из свих крајева света.
- По изградњи комплекса, организоваћемо летње школе за децу из целог света пореклом из Славоније, да упознају свој завичај и уче о својој вери и културној баштини - каже владика Јован. - У делу комплекса биће и музеј Срба у Славонији, за који већ прикупљамо предмете за изложбену поставку. А, већ три године домаћини смо Ликовне колоније на којој је главна тема патријарх Павле.
ВАЖНА ДОНАЦИЈА МИЛИЈЕ КОСТИЋА
ГОСПОДИН Милија Костић из Чачка, откупио је патријархово родно имање, а наша епархија суседно, и формирана је целина комплекса Задужбине патријарха Павла на којем смо започели прве радове - испричао нам је епископ Јован.
- Постојећа кућа је на месту патријархове родне и у њој ће бити музеј. На имању ћемо изградити простор за поклонике, конаке у стилу старе славонске градње и објекти ће бити у духу архитектуре оних места у којима је блаженопочивши патријарх Павле радио и обављао поверене му црквене службе. На његовом родном имању, такође, планирамо изградњу цркве по узору на мали Храм Светог Спаса у Призрену.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)