БОРБА ЗА ЖИВОТ КОЈУ КОРОНА НИЈЕ СМЕЛА ДА ЗАУСТАВИ: На Институту за онкологију и радиологију усред епидемије оперисано 6.500 пацијената
И током пандемије Институт за онкологију и радиологију Србије (ИОРС) успевао је да збрине све пацијенте. Институт је био зелена зона, примао је и лечио пацијенте из целе Србије.
Овако прича начелник операционог блока ИОРС-а, примаријус Дејан Стојиљковић.
Појава вируса корона и његово убрзано ширење умногоме је пореметило здравствени систем у целом свету, али и у Србији.
Имајући у виду да је број оболелих убрзано растао, било је неопходно жртвовати неке друге гране медицине, и ослободити капацитете у болницама за оне оболеле од вируса ковид 19 чија су стања дијагностикована као критична. Међутим, истовремено са ширењем опасног вируса, нису нестале друге до тада најопасније малигне болести.
И током пандемије, Институт за онкологију и радиологију Србије успевао је да збрине све пацијенте. Како прича начелник операционог блока ИОРС-а, примаријус Дејан Стојиљковић, Институт је био зелена зона, односно примао је и лечио пацијенте из целе Србије.
- На почетку пандемије, услед преласка већине болница у ковид систем, као и због страха становништва, дијагностика болести код онколошких пацијената се одвијала отежано. Резултат тога је био нагли пораст броја оних пацијената с узнапредовалом болешћу - наводи др Стојиљковић.
Упркос овој чињеници, он не крије задовољство постигнутим резултатима, јер, како тврди, "и за време ванредне ситуације дали су свој максимум да пацијенти добију најквалитетније лечење".
- Уколико 2020. годину поредимо са 2019, ИОРС је пружио свега шест одсто мање услуга. Бројке су заиста импресивне - истиче др Стојиљковић.
Број хоспитализација у стационару износио је 13.775, а просечна дужина лечења је скраћена са 8,3 на 6,8 дана.
- Дневне болнице Института су збринуле 24.793 пацијента. Биле су укупно 6.124 операције у стационару и 401 у дневном хируршком блоку. Амбуланте и конзилијуми су имали 135.990 прегледа. Радиолошка дијагностика је пружила 44.478 услуга - наводи статистичке податке др Дејан Стојиљковић.
Стојиљковић објашњава и да је у складу с епидемиолошким мерама и препорукама смањен број пацијената и дужина лечења у стационару, а повећан је број пацијената лечених у дневним болницама Института.
Сви запослени су се придржавали мера предострожности у спречавању даљег ширења вируса ковид 19, па је тако још с почетком пандемије уведено обавезно ПЦР тестирање пацијената који су били хоспитализовани ради лечења, или су били збрињавани преко дневних болница.
- Оперисани пацијенти тестирани су два пута, на дан пријема и на дан операције - подвлачи доктор.
Како каже, у Институт је више пута улазила ковид инфекција, па су сходно томе спровођене све неопходне мере: изолација, тестирања и отпусти пацијената.
- Вирус није заобишао ни запослене у овој установи, велики број њих такође је прележао инфекцију и одређено време био ван посла, на лечењу и у изолацији - додаје др Стојиљковић.
Много посла и на грудној хирургији
Др Стојиљковић, иначе специјалиста за грудну хирургију, каже да је у Институту током 2020. године изведено око 150 торакохируршких интервенција, међу којима и најсложеније торакалне операције.
- Код два пацијента је у непосредном постоперативном периоду регистрована ковид инфекција и они су преведени у ковид болнице, где су се опоравили - рекао је др Стојиљковић.
Посебно је апострофирао добру сарадњу с Универзитетском дечјом поликлиником Тиршова.
- То умногоме олакшава наш посао, јер су деца оперисана несметано у обе болнице - истакао је наш саговорник.
Како појашњава, на Институту за онкологију и радиологију Србије изведене су и брахитерапије плућа, а ИОРС је уједно и једини центар за то у Београду.
(Блиц.рс)
Препоручујемо
ЛАПАРОСКОПОМ ОПЕРИШУ КИЛУ: Велики корак бијељинске болнице “Свети Врачеви”
20. 02. 2021. у 17:14
И ДОБРОЋУДНИ СЕ ТЕШКО УКЛАЊАЈУ: Др Михаило Милићевић о сложености лечења тумора на мозгу
20. 02. 2021. у 16:21
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)