ВЕЛИКИ УСПЕХ УПРКОС ПАНДЕМИЈИ: Привреда регионалних округа бележи суфицит, а из Шумадије се извозило у чак 96 земаља
ПРИВРЕДНИЦИ Шумадије, Поморавља, Нишког, Пиротског и Топличког округа истакли су се 2020. године по оствареним пословним резултатима "у инат" глобалној економској кризи насталој због пандемије вируса корона. Очекују да ће и у 2021. имати "вишак" новца у својим касама.
Податак да је укупна спољнотрговинска размена привреде са територије Шумадијског и Поморавског округа износила готово 1,6 милијарди евра, у првих десет месеци ове године, као и да у извозу доминирају готови производи, скренуо је пажњу јавности на резултате, које остварују компаније и привредници у оквиру својих локалних средина, као и на рад регионалних привредних комора Привредне коморе Србије.
Шумадијски округ бележи највећи спољнотрговински суфицит у Србији, више од 315 милиона евра. У Шумадији се производи готово све, од аутомобила, проводника и каблова, разних електричних делова, до најсавременијих "сименс" трамваја који ће чинити окосницу јавног саобраћаја у градовима Немачке.
Из Шумадије се током године извозило у чак 96 земаља света, а највише на тржишта Италије (25,5 одсто укупног извоза), Пољске, Словачке, Чешке, Немачке, Мађарске, Босне и Херцеговине. Запажен раст извоза остварен је и ка тржиштима Сједињених Америчких Држава и Републике Кореје. Овај успех је утолико већи јер је остварен у години у којој влада незапамћена глобална рецесија изазвана пандемијом вируса корона.
Директор ПКС-РПК Крагујевац Предраг Лучић каже да је, упркос актуелној глобалној кризи, регион Шумадијског и Поморавског управног округа и даље препознатљив по значајном приливу страних директних инвестиција.
- Долазак великог броја страних инвеститора и почетак пословних активности компанија, попут "Фијат Крајслер аутомобила", "Сименса", био је потврда високе инвестиционе атрактивности региона - истакао је Лучић. - Једна од најбољих порука о задовољству пословним окружењем је одлука једног броја компанија, страних инвеститора, да даље реинвестирају. Значајне подстицајне мере Владе, као и активан приступ локалних самоуправа и институција попут Привредне коморе Србије - РПК Крагујевац, пружа сигурност инвеститорима и у постинвестиционом периоду.
Посебно је значајна чињеница, каже, да у структури извоза тог региона доминантно учешће имају готови производи који се извозе у ЕУ. Очекује даље повећање спољнотрговинског суфицита и у 2021. години.
Двоцифрени раст Нишавског, Пиротског и Топличког округа
Спољнотрговински биланс овог региона чак превазилази онај остварен у Шумадији за 160 милиона евра. Укупан салдо овог округа износио је за првих десет месеци ове године 476,5 милиона евра. Тај резултат представља скок од 16,2 одсто у односу на 2019. годину.
Економски параметри у сектору производње и спољнотрговинске размене на територији ПКС-РПК Ниш су веома повољни, имајући у виду актуелну ситуацију и пандемију. То је резултат вишегодишњих активности државе на унапређењу пословног амбијента у региону југоисточне Србије и актуелног тренда у свету који фаворизује производњу ближу потрошачу - партнеру, за разлику од ранијег концепта у коме је производња била далеко од тржишта.
- То нас, због услова и геостратешког положаја, ставља у позицију да тренутно велики број производних компанија у нашем региону има увећане вредности уговора о испоруци упркос општој кризи у свету - објашњава Александар Милићевић, директор ПКС-РПК Ниш. - Има примера у којима корпорације које имају производни погон на другим континентима сада фаворизују фабрике у Европи, односно у нашем региону.
Директор Милићевић сматра да постигнуто даје за право да се буде оптимистичан по питању даљег раста инвестиција, производње и спољнотрговинског суфицита региона који покрива ПКС-РПК Ниш. Приоритет у овом тренутку је да се уз помоћ расположивих ресурса, попут Универзитета и Научно-технолошког парка Ниш, подигне технолошки ниво постојећих и будућих инвестиција, и подстакну компаније да отварају своје истраживачко-развојне центре.
Златиборски округ забележио је током првог удара пандемије раст извоза смрзнутог воћа, а такав тренд се очекује и до краја године. Слично је и са производима специјализоване индустрије.
- С друге стране, извоз производа обојене металургије забележио је пад, нешто мањи кад су у питању производи од бакра и нешто већи код производа од алуминијума - каже Ана Лапчевић, директорка ПКС-РПК Ужице. - Упркос пандемији, остварен је, такође, позитиван спољнотрговински биланс од 173 милиона евра.
И АМЕРИКАНЦИ ВОЛЕ ЗЛАТИБОРСКО ВОЋЕ
ЗА привреду Златиборског округа је традиционално највеће извозно тржиште Немачка где из овог дела Србије одлази читав низ робе и услуга. У САД се највише извозе производи наменске индустрије и смрзнуто воће, док у увозу доминирају сировине за фабрике обојене металургије и за производњу производа од пластике. Немачка је и ту највећи партнер привреде региона, када је у питању увоз.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)