ОВАЈ ПОСАО У СРБИЈИ СЕ ПЛАЋА И 2.000 ЕВРА: Добра зарада, а ради се из канцеларије
ИЗ Србије управљају камионима са робом у Америци, или телефоном поправљају све кварове каса у трговинама широм света. Има и оних који телефоном помажу корисницима интернета у Великој Британији да отклоне све недоумице, или нуде медицинске услуге где год их на планети затраже.
Кол-центри у Србији су све популарнији посао. Посебна експанзија догодила се доласком короне, када су многобројна "радна места" пребачена у домове запослених. Како би смањили трошкове у својим земљама, власници компанија су отварали фирме у Србији и запошљавали наше људе.
Отварање кол-центра није велика инвестиција. Потребно је око 3.000 евра и простор. Колико је то исплатив посао, показује и број новоснованих кол-центара у Србији протеклих година. Према подацима Агенције за привредне регистре, под шифром 8220 - односно делатност позивних центара - у Београду је отворено 218 оваквих фирми. Тренутно је регистровано 139 активних привредних друштава и 79 предузетника, који имају кол-центре. Готово половина оваквих предузећа - тачно њих 104, отворено је ове и током претходне две године. Најбројнији су на Новом Београду и Палилули. Власници су из САД, Велике Британије, Кипра...
Огласи за послове тренутно су пуни примамљивих понуда. Већина не траже ни факултетску диплому ни посебне вештине, а за почетак је потребно знање енглеског језика и рада на рачунару. Плата на старту је око 500 евра, а искусни могу да зараде и до 2.000 евра.
- Да бисте били у кол-центру морате да баратате информацијама које су битне за бизнис, али оно што је чињеница јесте да морате да познајете широк спектар одређених услуга и производа. Зато није једноставна позиција, али може добро да се заради. Плате почетника су око 60.000, али иду и до 150.000 динара - каже Марко Вучетић из "Стартуј Инфостуд". - За оне са посебним знањима зараде су и до 300.000 динара.
Највећа примања у кол-центрима у Србији, према његовим речима, могу да имају људи који, на пример, добро знају немачки или неки други језик који није енглески.
- На добру зараду могу да рачунају и они који раде у центрима медицинских институција - каже Вучетић. - Важно је код оних који вам нуде неке здравствене услуге или препарате, да причате са лекаром, а не неким потпуним лаиком, јер ће стручњак брже да вас убеди. Негде другде можда није потребан тај ниво едукације, али зависи од услуге, а идеја прве линије подршке јесте да вам реши проблем који као корисник имате.
Београђанка Софија М. једна је од запослених у кол-центру британског интернет провајдера који је у српској престоници отворио фирму. Први услов да дође до посла, како је рекла, јесте добро познавање енглеског језика и рада на рачунару.
- Радимо само са корисницима из Велике Британије - каже нам Софија. - Имамо смене и могућност да радимо и од куће. Није то лак посао, јер радимо са људима који имају неки проблем са интернетом. Ипак, имамо простор за напредовање, а сваки додатни рад се плаћа. Почетна плата је 70.000 динара.
Највеће зараде могу да добију диспечери који управљају камионима са робом. Најчешће се тај посао ради за тржиште Сједињених Америчких Држава.
- Посао диспечера је организација комплетне логистике са возачима камиона и брокерима, односно фирмама којима је потребан транспорт. Код нас су тај посао донеле фирме из Америке, које су тако смањиле трошкове пословања, јер је овде радна снага јефтинија - каже Ивана Фремер, са сајта "Диспечери.рс". Власници тих америчких предузећа су махом Балканци, односно Срби, Македонци, Босанци... Они у Америци имају своје камионе и своје возаче, а одавде се организује логистика.
Каже да тај посао није лак, али да је добра прилика да се уз труд и рад заради. Јер, плата искусног диспечера са три и више година радног стажа иде и до 2.000 евра, док почетници могу да очекују од 65.000 до 85.000 динара. Тренутно диспечер у Америци годишње заради око 75.000 долара, односно 6.250 долара месечно.
- Сваки диспечер добија одређени број камиона којима налазимо туре. Диспечер мора да познаје терен, временске услове, али основно је знање енглеског језика и компјутерска писменост - каже Фремерова.- Мора да води рачуна о свему - од тога да ли је возач спреман за радни дан до тога да му се на путу не нађе ураган. Ради се осам сати и за тржиште Америке то је од 13 или 14 часова до 23. - Посла има, али је због ситуације у Америци понуда радних места нешто мања него раније. Због рата у Украјини, цене транспортних услуга су пале, а с друге стране су знатно порасли трошкови.
Према њеним речима, у последње време постоји значајно интересовање за ангажовање диспечера из Северне Македоније и Босне и Херцеговине, где су зараде још ниже него у Србији. Већина тражи искусне диспечере којих нема пуно на тржишту радне снаге. Ивана је ту видела и своју шансу, па заинтресованима за посао диспечера нуди онлајн обуке.
Нуде робу онлајн
ПОРАСТ броја новооснованих кол-центара објашњава се и растом онлајн куповине. Овакви позивни центри су посебно постали популарни када је корона затворила трговине. То је утицало да компаније ставе катанац на продавнице, па су се окренули онлајн продаји.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)