У ОВИМ ЗЕМЉАМА ЈЕ ЖИВОТ НАЈСКУПЉИ: Ево колико Европљани троше на становање
СТАНОВАЊЕ, укључујући рачуне за комуналије, представља највећи трошак за становнике Европске уније, а његов удео у укупним расходима домаћинстава значајно је порастао у последње две деценије.

Фото Shutterstock
Данас просечно европско домаћинство издваја петину свог расположивог прихода на станарину, кредите, рачуне и друге повезане трошкове.
Шта све спада у трошкове становања?
Према подацима Евростата, трошкови становања укључују месечне издатке везане за коришћење стамбеног простора, као што су рачуни за воду, струју, гас и грејање. Власници некретнина у ову категорију убрајају и камате на стамбене кредите, док станари плаћају месечну кирију. Такође, ту су и трошкови осигурања, пореза на имовину, обавезних комуналних такси, редовног одржавања и поправки.
Грчка предњачи по трошковима становања
Просечно, у 2023. години, становници ЕУ су 19,7% свог расположивог прихода трошили на становање, али тај проценат значајно варира од земље до земље. Најмање је издвајано на Кипру (11,6%), док је у Грчкој чак 35,2% прихода одлазило на трошкове становања, што ову земљу издваја као посебан случај.

Foto: Pixabay
Грчки економисти објашњавају да је финансијска криза између 2009. и 2014. године довела до драстичног смањења прихода домаћинстава, док је истовремено порастао страни интерес за некретнине, што је значајно подигло цене. Уз то, стагнација у грађевинском сектору смањила је понуду нових станова, додатно погоршавајући ситуацију, преноси Euronews.
Осим Грчке, међу државама са највишим трошковима становања су Данска (25,9%), Немачка (25,2%), Норвешка (25%) и Швајцарска (25,2%).

Фото: Принтскрин/Јутјуб/Life in Norway
Које велике економије ЕУ имају највеће трошкове?
Међу четири највеће економије ЕУ, Немачка бележи највише трошкове становања – 25,2% расположивог прихода. Следе Француска (17,9%), Шпанија (17,2%) и Италија (14,5%).
Занимљиво је да нордијске земље – Данска, Норвешка и Шведска – такође имају високе трошкове становања, са процентима изнад 23,9%.
Насупрот томе, земље са најмањим трошковима становања су Кипар (11,6%), Малта (12%), Словенија (13,8%), Португал (14%), Хрватска (14,4%) и Италија (14,5%).
Сиромашнија домаћинства издвајају знатно више за становање
Није изненађење да домаћинства са нижим приходима издвајају већи део својих средстава на становање. Према Евростату, породице са приходима испод 60% националног просека троше чак 38,2% својих примања на становање.
У Грчкој тај проценат достиже чак 62,4%, што значи да најугроженији грађани морају да издвоје готово две трећине прихода само за кров над главом. Високи трошкови становања за сиромашније слојеве друштва забележени су и у Данској (57%), Норвешкој (48,5%), Шведској (48,1%) и Немачкој (45,8%).

Фото: Free Images Pixabay
Трошкови становања у порасту широм Европе
Подаци показују да су трошкови становања од 2020. до 2023. године у већини европских земаља порасли. У просеку, на нивоу ЕУ, раст износи 1,2 процентна, али у неким државама повећање је било много веће.
Највећи раст бележи Мађарска (+5,7 pp), затим Норвешка (+5 pp), Естонија (+4 pp), Луксембург (+3,8 pp) и Немачка (+3,7 pp). С друге стране, Бугарска је једина земља у којој су трошкови становања значајно пали, за 2 процентна.
Како се мери приступачност становања?
Према извештају ОЕЦД-а, постоје различити фактори који утичу на трошкове становања, укључујући услове за добијање стамбених кредита, висину каматних стопа и однос кредита према вредности некретнине.
Ипак, поједини стручњаци упозоравају да мерење становања као процента расположивог прихода није увек прецизно. Како наводи Дара Tурнбал, истраживач у организацији Хоусинг Еуропе, овај начин мерења не узима у обзир друге важне факторе, попут општих трошкова живота и стандарда у свакој земљи.

Фото: АП
Трошкови становања у Европи настављају да расту, а разлике између земаља су огромне. У појединим државама, попут Грчке и Немачке, цена крова над главом озбиљно оптерећује буџете грађана, док у другим, попут Кипра и Малте, становање остаје релативно приступачно. Питање приступачног становања постаје кључно у многим европским економијама, а стручњаци предвиђају да ће овај тренд бити један од најважнијих економских изазова у годинама које долазе.
(bizlife.rs)
Препоручујемо

ВАЖНЕ ВЕСТИ! Ово су велики успеси Србије - резултати наше земље на пољу економије
25. 01. 2025. у 09:33 >> 12:43

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)