АКО НЕ ПОШТУЈЕТЕ ОВА ПРАВИЛА МОЖЕТЕ ЗАВРШИТИ И У ЗАТВОРУ: Казне за прекршаје иду и до 120.000 динара

Новости онлине

22. 04. 2025. у 11:50

ЛЕПО време, поред шетача, на улице је измамило и возаче електричних тротинета. Али, то што ове двоточкаше “терају” по тротоарима, возећи без кациге и рефлектујућег прслука, више не може да прође некажњено јер су од лане електрични тротинети уведени у правни оквир.

АКО НЕ ПОШТУЈЕТЕ ОВА ПРАВИЛА МОЖЕТЕ ЗАВРШИТИ И У ЗАТВОРУ: Казне за прекршаје иду и до 120.000 динара

FOTO: Arhiva novosti

До прошлог пролећа електрични тротинети у Србији, практично, могли су да се несметано и без ризика од кажњавања возе где је ко и како хтео, али након усвајања правилника у склопу Закона о безбедности саобраћаја (ЗБС) они више нису у тој својеврсној “сивој” зони, већ подлежу стриктно одређеним прописима и казнама за њихово кршење.

Да би се нашао у саобраћају, тротинет мора да има налепницу

Пре свега, категорисани су као лако електрично возило, а прецизна законска дефиниција гласи да је електрични тротинет “моторно возило са најмање два точка, механичким управљачем, без места за седење, чија трајна номинална снага мотора није већа од 0,6 кW и чија највећа конструктивна брзина не прелази 25 километара на сат и чија маса празног возила не прелази 35 килограма”. А као такви, како је прописао ЗБС, да би се уопште нашли у саобраћају морају бити “регистровани”, односно, морају да поседују налепницу коју издаје Агенција за безбедност саобраћаја. Без те налепнице, сматра се да је ово електрично возило нелегално ако се затекне у саобраћају.

Где и како може да се вози

Што се тиче услова за управљање електричним тротинетом, правилник ЗБС прецизира следеће:

 1. За кретање електричног тротинета користе се бициклистичка стаза, пешачко-бициклистичка стаза или бициклистичка трака. Забрањена је вожња тротоарима на којима нема посебног дела за бициклисте или дела који је заједнички за њих и пешаке

2. Ако не постоје бициклистичке или пешачко-бициклистичке стазе (што је случај у већини мањих градова Србије), дозвољена је вожња коловозом, али само на путу где је брзина кретања ограничена на највише 30 км/х ако је возач малолетан, односно, а ако је навршио 18 година на путевима где је ограничење највише 50 км/х

3. Приликом управљања електричним тротинетом ношење бициклистичке кациге обавезно је за све

4. Ношење рефлектујућег прслука уз кацигу обавезно за малолетнике у свим условима, а за остале возаче када се крећу на путевима

5. Вожња електричних тротинета за млађе од 14 година забрањена је у потпуности

Фото: Милена Анђела

Казне новчане, а могуће и затворске

Прописане услове, наравно, прате и прописане казне за несавесне возаче електричних тротинета. Најдрастичнија новчана казна креће се од 100.000 до 120.000 динара, уз затворску од 30 дана уколико ово лако електрично возило извезете на ауто-пут и мото-пут.

Затвор од 30 дана па навише дана предвиђен је уколико тим возилом неком нанесете лаке телесне повреде, док је за наношење тешких телесних повреда прописана казна затвора од две до осам година. За случај да возач електричног тротинета неког усмрти, затворска казна се креће у распону од две до 12 година.

Казна за оно што може бити најчешћи прекршај, а то је вожња недозвољеном површином, износи 10.000 динара. Исти износ казне предвиђен је и за остале честе прекршаје тротинетџија: вожња без осветљења, без рефлектујућег прслука на коловозу, вожња још једне особе на двоточкашу, ако сте млађи од 14 година и ако нисте пунолетни а возите га коловозом.

Износом од 10.000 динара казниће се и вожња без налепнице која потврђује да је тротинет прошао технички преглед и да је у пракси “регистрован”.

Казном од 3.000 динара казниће се возач тротинета који се на пешачко-бициклистичкој стази креће брзином већом од 10 км/х, а истим износом казниће се уколико вози преко пешачке “зебра”, те ако има слушалице на оба уха.

Казна од 5.000 динара, пак, предвиђена је ако се два или више возача ових двоточкаша крећу паралелно а не један за другим, те ако се на тротинету превози предмет који возача омета током управљања.

Слично возачима аутомобила, како је регулисано правилником ЗБС, и возачима ових двоточкаша може бити привремено одузето превозно средство за серију тежих прекршаја.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност

БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.

22. 04. 2025. у 12:01

Коментари (0)

АЛТА банка наставља акцију инклузије и племенитости: Поклони за малишане у Центру за социјални рад у Шапцу