НЕМА ВИШЕ СОЦИЈАЛНЕ ПОМОЋИ ЗА ГАСТАРБАЈТЕРЕ! Одзвонило свима који су живели на рачун Немачке - најављене промене
Генерални секретар ЦДУ поручује да помоћ више не може ићи онима који више пута одбијају разуман посао.
Фото: pexels.com
Карстен Линеман, генерални секретар Хришћанско-демократске уније (ЦДУ), странке која предводи немачку владу, залаже се за далекосежне промене на тржишту рада. Он сматра да више није прихватљиво да се доносе мере санкционисања које касније не могу да се примене у центрима за запошљавање.
– Морамо да се усагласимо око једне веома важне тачке. Ако је неко више пута одбио разуман посао, иако је очигледно способан за рад, онда држава мора да претпостави да му помоћ није потребна. Од тог тренутка више не би требало да има право на грађански додатак који држава даје онима који немају довољно новца да покрију основне трошкове живота. Потребна нам је промена парадигме – истакао је Линеман.
Слично мишљење дели и његов партијски колега, канцелар Фридрих Мерц. Он је позвао министарку за рад Бербел Бас, која долази из Социјалдемократске партије (СПД), на блиску сарадњу по овом питању.
– Наш интерес је да поново обезбедимо праведан социјални систем. Створен је општи утисак да је грађански додатак постао симбол неправде у Немачкој - поручио је Мерц.
ЦДУ и СПД су се коалиционим споразумом сагласили да је потребно олакшати процес запошљавања и потпуно укинути надокнаде онима који више пута одбију разуман посао.
Линеман је нагласио да помоћ мора бити усмерена ка онима који заиста нису способни за рад. Према његовим речима, мора да важи принцип: - Ако можеш да радиш, мораш да идеш на посао. Нико не може да очекује да други раде за њих - закључио је Линеман.
Иако се многи српски држављани у Немачкој воде да живе и раде у тој земљи, много је оних који, уместо да раде, живе искључиво од социјалне помоћи. Неки свесно избегавају запослење и користе рупе у систему како би наставили да примају државне субвенције, иако су радно способни.
Оваква пракса све чешће изазива огорчење у немачкој јавности и политици, јер се перцепира као искоришћавање социјалне државе, а управо таквим случајевима нове најављене мере желе да стану на пут.
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)