СРПСКО СЛАТКО У ХРВАТСКОЈ ТЕГЛИ: Упркос бројним произвођачима, наша храна најчешће у страној амбалажи
ПЧЕЛАРИ су последњи у низу који су се пожалили да домаћи адут морају да пакују и извозе у - страним теглама.

Илустрација Тоше Борковића
Годинама произвођачи пића и хране амбалажу увозе, иако у Србији још ради фабрика чији су дневни капацитети 300 тона стакла дневно.
Српска фабрика стакла из Параћина, иако највећи, није једини произвођач стакла у Србији. Према подацима Агенције за привредне регистре, у Србији се око 70 привредних субјеката бави производњом равног или шупљег стакла, стаклених влакана или обрадом осталог стакла, док се обликовањем и обрадом равног стакла бави око 140 фирми.
- На основу информација којима располажемо, производња стакла и производа од стакла је у 2019. години забележила раст од 11 одсто у односу на претходну годину. Она у укупној производњи у Србији учествује са 4,7 одсто - кажу у Удружењу за хемијску, гумарску индустрију и индустрију неметала ПКС. - Током 2019. године у Србију је увезено око 82.000тона стаклене амбалаже, у износу од 33,9 милиона евра. То је 6,7 одсто више него претходне године. Извезено је око 33.000 тона стаклене амбалаже, у вредности од 11,2 милиона евра, што је око 75,8 одстовише у односу на 2018. годину. Остварени увоз током 2019. године је за 22,7милиона евра био већи од извоза. Спољнотрговинска размена је у највећој мери остварена са Хрватском, Босном и Херцеговином, Северном Македонијом, Бугарском, Италијом и Мађарском.
Нико не спори да у Србији стаклене амбалаже има. Произвођачи хране и пића, ипак, радије бирају увозну. Кажу, због квалитета и сугурног снабдевања.
- Потражња је огромна и није цена разлог - објашњава један од заступника највећих европских произвођача стаклене амбалаже. - Цене у Српској фабрици стакла су далеко повољније, али је проблем квалитета и континуитета. Они некада имају застој у производњи, а и избацили су последњих година многе калупе из употребе. Ова амбалажа је скупља, али је квалитетнија и многи је зато бирају. Купују винарије, дестилерије и они који се баве топлом прерадом.
БОЉИ КВАЛИТЕТ
ФАБРИКА стакла у Параћину непоуздана је у снабдевању, лош им је квалитет и не можеш да се ослониш на њих. Неко ко озбиљно ради свој посао, нема времена да се бави великим ломовима, окрзнућима и каловима. Нико неће да држи много флаша на лагеру, јер ниси сигуран када ће да ти испоруче, а када не, објашњава за "Новости" један од власника дестилерије у Београду, коме стаклене флаше стижу из Немачке.
Како нам каже, када дођу из увоза, флаше су чисте, запаковане, нема сломљених и квалитет не може да се упореди са нашим производом.
- Одлучили смо се за сигурну опцију, где су континуитет и квалитет загарантовани - испричао нам је власник дестилерије.
Препоручујемо

ВЕЋИ ПРОМЕТ РОБЕ: Републички завод за статистику објавио нове податке
31. 07. 2020. у 13:59

ПАЛА ЦЕНА НАФТЕ: Вирус корона није једини разлог, већ и сукоб који дрма планету
27. 07. 2020. у 15:59

(МАПА) ЖЕСТОКЕ БОРБЕ КОД ПОКРОВСКА: Пуца украјинска одбрана, фронт је постао "пакао"
НА ФРОНТУ код Покровска поново се воде жестоке борбе. То подручје постало је епицентар руских напада, а украјински медији и војска описују ситуацију као изузетно тешка.
14. 05. 2025. у 08:43

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

"ЈА НЕ МОГУ ДА НАСТАВИМ БЕЗ ТЕБЕ" Потресна објава Наташе Нинковић: "Ово је најусамљенији дан мог живота" (ФОТО)
НЕМА дана кад не мисли на своју мајку...
14. 05. 2025. у 11:32
Коментари (3)