ДА И ЈУТЈУБЕРИ ПЛАТЕ ПОРЕЗ: Порезници упозоравају грађане који примају уплате из иностранства на обавезе

С. БУЛАТОВИЋ

14. 10. 2020. у 11:00

ЗАРАДИЛИ су у иностранству, али домовину не смеју да забораве. Грађани Србије којима стижу уплате из других земаља на основу продатих производа или услуга, део морају да уступе српском буџету.

ДА И ЈУТЈУБЕРИ ПЛАТЕ ПОРЕЗ: Порезници упозоравају грађане који примају уплате из иностранства на обавезе

Илустрација

Баш као и сви који раде у домаћим фирмама или су сами послодавци. Порезници су, међутим, приметили да је примања из других држава много више него пореских пријава. Обвезнике упозоравају да сами поднесу пореске пријаве пре него што их они открију и уз дуг добију прекршајну или кривичну пријаву.

Уплате странаца стижу најчешће нашим софтверашима, дизајнерима, преводиоцима али и младим звездама "јутјуба" и другим инфлуенсерима. Власници "станова на дан" чест су прималац на "чековима" туриста, па и предавачи страних језика који тако преживљавају. Порезници свима њима поручују да могу лако да их отркрију.

- Пореска управа на основу расположивих података о уплатама из иностранства и поређењем тих података са поднетим пореским пријавама о обрачунатом и плаћеном порезу самоопорезивањем и припадајућим доприносима на зараду, установила је високу стопу непоштовања пореских прописа и идентификовала та физичка лица - стоји у саопштењу порезника. - Пореска управа позива сва физичка лица која су пропустила да поднесу пореске пријаве, да пре предузимања било које радње пореског органа у вези са учињеним радњама, односно пре отпочињања пореске контроле или подношења захтева за покретање прекршајног поступка, самоиницијативно то учине. Односно обрачунају порез и доприносе са припадајућом каматом и измире своје законске обавезе, како би избегла прекршајну одговорност.

МЕСЕЧНО

ПОРЕСКЕ обавезе на прилив из иностранства се пријављују најкасније у року од 30 дана. Уколико их је више током једног месеца, могу да се пријаве заједно. Услов је да од оне прве није прошло више од 30 дана.

На прилив из иностранства обвезници морају, уколико су незапослени, да плате све порезе и доприносе - око 46 одсто, после одбитка. А висина одбитка зависи од тога да ли је реч о уговору о делу или ауторском хонорару. Уколико раде, не плаћају 10,3 одсто задравственог доприноса. А порески саветници упозоравају да је овом новцу лако ући у траг.

- У пракси сам се сретао заиста често са клијентима који имају уплате из иностранства по разним основама - каже Ђерђ Пап, потпредседник УО Удружења пореских саветника. - Неки плаћање пореза избегавају због незнања, а неки верујући да тај новац није лако открити. То, међутим, није тако. Порезници имају право на увид у банкарске рачуне. Уколико уплате стижу од правних лица, онда су очигледне заиста. А виде се уплате и од грађана из иностранства. Уколико дуг са каматама премашује пола милиона динара, онда је реч и о кривичној одговорности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (21)

СИНЕР МУ ЈЕ УШАО У ГЛАВУ, НИШТА НИЈЕ БИЛО ДОБРО: Мекинро жестоко критиковао Александра Зверева