ОПОРАВАК БИЗНИСА ДОГОДИНЕ: Анкета "1.000 предузећа" показала да су фирме остале отпорне и током кризе
ПОЛОВИНА привредника у Србији, који су се нашли у деветом годишњем истраживању УСАИД Пројекта сарадње за економски развој, забележила је пад прихода и нето добити у последњих годину дана.

Новости
Према овој анализи "1.000 предузећа" фирме у Србији ипак су показале "жилавост" и отпорност на кризу, пошто три четвртине њих није променило број запослених, а чак 12 одсто је повећало број радника.
Да је кризе изазвана пандемијом вируса корона снажно утицала на српску економију, вероватно није изненађење, али закључак је да је пандемија знатно убрзала дигитализацију привреде.
- Пандемија је довела до бољег разумевања значаја електронске трговине - податак је из анкете. - Многе компаније су препознале шансу да "онлајн" путем дођу до корисника својих услуга. Више од 80 одсто фирми које имају интернет продавницу верује да је продаја путем интернета једнако важна, чак и важнија од традиционалне продаје.
Половина привредника процењује да може да се опорави до годину дана, док власници малих фирми процењују да ће њихов опоравак трајати знатно дуже, јер су више погођени.
Истраживање је потврдило да је и даље велики проблем домаће привреде недостатак одговарајућег финансирања, за чак 69 одсто испитаника. Око 70 одсто би желело да инвестира, а толико је имало проблема са улагањем.
- Удар пандемије показао је важност дигиталне писмености, а управо је развој тих вештина наш приоритет - изјавила је Татјана Матић, министарка трговине. - Са УСАИД-ом припремамо водич за пословање у електронској трговини, намењен свим фирмама које желе да започну електронско пословање и понуду пласирају на интернет.
Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, истакао је значај регионалног повезивања економије, које би омогућило Србији једнак третман на европском тржишту као и чланицама ЕУ, када су испуњени сви услови и стандарди.
Према речима Драгане Станојевић, директорке УСАИД Пројекта сарадње за економски развој, недостатак адекватних извора финансирања и недовољно познавање финансијског менаџмента утичу на конкурентност домаћих компанија, посебно малих предузећа у последњих десет година.
СВАКА ЧЕТВРТА ФИРМА ИЗВОЗИ
УЗОРАК предузећа у истраживању представља српску привреду по регионима, величини и сектору делатности. У анкети је учествовало 95 одсто микро и малих предузећа, три одсто средњих и два одсто великих компанија. Свега 12 одсто фирми има више од 20 запослених, а 54 одсто има само једног менаџера. Свака четврта компанија је извозник. Око 14 одсто фирми не може да процени кад ће се опоравити од кризе.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)