ШКАРПИНА НЕСТАЛА У ПРЕВОДУ: Министарство пољопривреде ће правилником забранити погрешно декларисање
ПОТРОШАЧИ би када купују рибу у маркетима и рибарницама требало да имају озбиљно знање латинског језика. У супротном, лако могу да пазаре "црвену" рибу, која се увек пакује без главе, уместо шкарпине, која има врхунски квалитет меса.
И док је на паковањима свих произвођача и увозника великим словима написано "шкарпина без главе", ситним, ипак, на латинском пише Sebastes marinus, Sebastes mentella или само род Sebastes, што значи "црвена" риба. За разлику од ње, латински назив за шкарпину је Scorpaena scrofa, а припада породици Scorpaenidae и роду Scorpaena.
Министарство пољопривреде, међутим, ускоро стаје на пут овоме, јер припрема нови пропис.
- У току је израда правилника који ће се бавити и овом променом - рекли су нам у Управи за ветерину Министарства пољопривреде. - Тако се риба Sebastes marinus више неће сматрати шкарпином.
То значи да дистрибутери и трговци више неће смети "црвену рибу" да продају под именом - шкарпина.
Да није реч о истој риби, најбоље говори и цена. Права шкарпина, Scorpaena scrofa, која живи у Јадранском или Средоземном мору, продаје се за око 35 евра за килограм, док се паковање од 600 грама смрзнуте рибе Sebastes marinus може купити за око 800 динара. Када стигне до ресторана, порција праве шкарпине може да кошта и 50 евра и обавезно се служи са главом, како би потрошач тачно знао шта једе.
У компанији "Метро", која под својом робном марком "Аро", продаје смрзнуту "шкарпину", али Sebastes spp, истичу да су сви произоди који се налазе у оквиру њихових робних марки декларишу у складу са спецификацијама производа и законским и другим прописима Србије. Тренутно је то Правилник о квалитету и другим захтевима за рибе, ракове, шкољкаше, морске јежеве, морске краставце, жабе, корњаче, пужеве и њихове производе, из 2003. године.
Сличан одговор смо добили и у компанији "Фриком". Тврде да је њихов производ "шкарпина без главе" у потпуности у складу са тренутно важећим правилником о декларисању.
- Правилник о квалитету и другим захтевима за рибе, у члану 14. побројава врсте беле рибе, у коју спада шкарпина Sebastes spp - истичу у "Фрикому".
КВАЛИТЕТ НИЈЕ НИ БЛИЗУ
ШКАРПИНА, Scorpaena scrofa, спада у групу најквалитетнијих белих риба, које живе у морима са стеновитом обалом и каменим дном. Живи у Медитеранском мору и топлим деловима Атлантика, док Sebastes marinus плива у хладним подручјима северног Атлантика. Стручњаци за морску рибу истичу да квалитет и текстура меса рибе Sebastes marinus нису ни приближни шкарпини.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (3)