УПОЗОРЕЊЕ ЗА КУПЦЕ У СРБИЈИ: У овим производима пронађена штетна материја - посебно опасна по децу
ГОТОВО трећина тестираних производа од пластике у Србији садржи повећану количину фталата који спадају у штетне материје. Њихово присуство у концентрацији већој од 0,1 одсто Европска унија забранила је у јулу ове године, а тај пропис у нашој земљи важи већ 10 година и односи се на играчке и производе за негу деце.

Производи са штетним супстанцама
Међутим, вредности фталата које прелазе ову дозвољену границу, организације "Алтернатива за безбедне хемикалије" из Србије и "Арника" из Чешке, пронашле су код нас у 10 од 36 анализирана предмета.
Они наводе да су веће количине те супстанце пронашли у школским торбама, торбици за девојчице, дечјој женској кабаници, папучама за децу, вештачкој кожи, патосницама за аутомобиле, као и три предмета од поливинил холрида - циради, женском несесеру за козметику и самолепљивој фолији. Производи, како наводе, потичу од домаћих и европских произвођача, а продају се у радњама познатих трговаца.
Драган Стевановић из Привредне коморе Србије каже, за "Новости", да има несавесних појединаца који крше ове прописе, да ће сви бити пријављени инспекцији, а да се активно ради на томе да се у потпуности елиминише употреба штетне супстанце који се додаје ПВЦ производима како би били мање ломљиви.
- Ове године је увезено 198 тона ове штетне супстанце за производњу, а 2016. године око 5.000 тона - наводи Стевановић. - Произвођачи прелазе на безбедније алтернативне материјале. Сада је веома важно да ми не постанемо депонија фталата који се избацују са тржишта ЕУ, односно да их наши увозници не пласирају у Србији. То морају да контролишу надлежни органи и инспекција.
У јулу су у ЕУ ступиле на снагу додатне забране фталата, а ПКС је путем Удружења хемијске индустрије Европе активно учестововала у доношењу тог прописа, објашњава Стевановић:
- Министарство заштите животне средине планира да те норме из Уредбе ЕУ угради у Правилник о ограничењима и забранама коришћења хемикалија кроз измене и допуне које би требало да се донесу на јесен 2021. године.
Биће, како истиче, наведено у ком року су произвођачи у обавези да избаце из употребе фталате. Он додаје да ће привреда имати могућност да активно учествује у дефинисању транзиционог периода за ступање на снагу забрана, како би евентуални трошкови били минимални.
ПРИТИСАК НА ПРОИЗВОЂАЧЕ
- УКАЗИВАЊЕМ на постојање штетних фталата у производима за свакодневну употребу и притиском потрошача на трговце и произвођаче да дају ову информацију, компаније ће се мотивисати да их замене безбеднијим алтернативама - сматра Каролина Брабцова, из чешке организације "Арника".

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (1)