СРБИЈА БРИСЕЛУ ДОСТАВИЛА ПРОГРАМ ЕКОНОМСКИХ РЕФОРМИ: Најважнији стратешки документ у економском дијалогу
СРБИЈА је данас Европској комисији доставила Програм економских реформи за период 2021-2023. године, као најважнији стратешки документ у економском дијалогу са Европском комисијом и државама чланицама ЕУ, речено је Танјугу у Министарству финансија.

Фото Н. Фифић
У циљу припрема за учешће у процесу економског и фискалног надзора држава чланица ЕУ, Влада Србије је усвојила тај Програм, као држава кандидат за пријем у чланство у ЕУ.
Тај документ, кажу у Министарству финансија, биће размотрен са представницима ЕУ односно са министрима финансија и привреде, представницима централних банака држава чланица ЕУ и надлежним европским институцијама током априла и маја 2021. године, у оквиру економског дијалога.
На састанку Савета ЕУ за економска и финансијска питања у мају 2021. године биће усвојене и нове заједничке препоруке учесницима у процесу (Западни Балкан и Турска).
У Министарству финансија кажу Танјугу да Програм, који је у четвртак усвојила Влада Србије, садржи средњорочни оквир макроекономске и фискалне политике, као и детаљан приказ структурних реформи.
Те реформе, које су организоване у осам кључних области, треба да допринесу повећању конкурентности националне економије, стварању привредног раста и развоја, креирању нових радних места и услова за бољи живот грађана Србије.
Осам кључних области реформи су: тржиште енергије и транспорта, пољопривреда, индустрија и услуге; пословни амбијент и борба против сиве економије; истраживање, развој и иновације и дигитална трансформација.
Такође, кључне области су и реформе у области економских интеграција; образовање и вештине; запошљавање и тржиште рада и социјална заштита и укључивање, укључујући здравствену заштиту.
У Министарству кажу да је израда овог документа на годишњем нивоу значајна за Србију, као државу кандидата за чланство у ЕУ, јер представља припрему за учешће у процесу економског и фискалног надзора држава чланица ЕУ.
Прецизирају да израда Програма представља укључење у процес европског семестра координације економских политика у ЕУ, о чему се са Европском комисијом разговара у оквиру преговарацког поглавља 17 - Економска и монетарна политика, које је отворено у децембру 2018. године.
Програм економских реформи представља резултат интензивне међуресорне сарадње, кажу у министарству и наводе да су у изради тог документа били укључени и представници цивилног друштва, стручне јавности и пословне заједнице, који су имали могућност да утичу на израду документа и дају предлоге за његово унапређење.
Део документа који се односи на макроекономски и фискални оквир, припремило је Министарство финансија у сарадњи са Народом банком Србије, уз ослањање у великој мери на документ Фискална стратегија за 2021. годину са пројекцијама за 2022. и 2023. годину.
Препоручујемо

ОДЛИЧНЕ ВЕСТИ ЗА СРБИЈУ: Девизне резерве наше земље порасле за 648 милиона евра
13. 01. 2021. у 11:30

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)