У КОРОНИ СВИ ЈУРИЛИ ГОТОВИНУ: Кеш позајмица у децембру за 14,6 одсто више него у истом месецу 2019, многи се одлучују за рефинансирање
УПРКОС финансијској неизвесности и другим околностима које је донела пандемијска криза, укупно стање готовинских и рефинансирајућих кредита у прошлој години је порасло.
Према последњим подацима Кредитног бироа, лане је задуженост по готовинским кредитима порасла за 72,6 милијарди динара у односу на претходну годину.
Тако су лане од укупног броја подигнутих кредита, 61,3 одсто њих били кеш, а удео готовинских у укупној суми свих позајмица је 47,4 процента. Када се преведе у новац, док су у децембру 2019. на име готовинских кредита житељи Србије позајмили 495.853 милиона динара, годину дана касније посудили су 568.417 милиона динара. Додатно се за потрошачке кредите у децембру дуговало 17.971 милион динара, док је годину раније, у истом месецу, од банака за потрошњу позајмљено 16.667 милиона динара.
Према оцени банака, тражња становништва за кредитима повећана је од августа до септембра, а пре свега за динарским готовинским и кредитима за рефинансирање.
Раст готовинских кредита становништву у децембру је износио 14,6 одсто. Стручњаци кажу да је осим повољних услова задуживања, расту кредита становништва допринео и додатни двомесечни мораторијум.
Да је тражња за финансијском подршком у виду кеш и рефинансирајућих кредита била већа лане него у 2019. години, потврђују у већини банака. Током фебруара, јула и децембра одобрен је већи број нових кредита у овој области, док је у јуну, августу и новембру износ нових позајмљених средстава био већи у односу на исте периоде 2019. године.
- Кад је реч о стању готовинских и рефинансирајућих кредита, које обухвата и позајмице одобрене прошле године и оне које клијенти отплаћују одраније, остварен је раст укупног износа од пет одсто у односу на 2019. годину. Просечан одобрени готовински и рефинансирајући кредит у 2020. износио је приближно 619.000 динара - кажу у Ерсте банци.
Грађанима су на банкарском тржишту тренутно доступни готовински кредити од десет хиљада до три милиона динара, са роком отплате од неколико месеци до неколико година и каматном стопом од око осам одсто.
ВИСОКА КАМАТА
ПРЕМА речима Владимира Васића, генералног секретара УБС, 2011. године цена просечног кредита у динарима је била 17,78 одсто, док је данас 7,34 одсто. Са друге стране, у Немачкој та камата у еврима износи између 1,5 и 2,5 одсто, а Васић каже да цена зависи од много фактора, као и да верује дa ће Србија у наредним годинама достићи и те камате, када буде имала такозвани инвестициони рејтинг.
ОНЛАЈН ПОЗАЈМИЦЕ
У ВЕЋИНИ финансијских установа истичу да су грађани прошле године и чешће него раније користили дигиталне сервисе. Осим учесталијег отварања рачуна онлајн, на овај начин су често подносили и захтеве за позајмице, па су тако онлајн кеш кредити чинили значајан удео свих готовинских кредита.
Препоручујемо
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)