У КОРОНИ СВИ ЈУРИЛИ ГОТОВИНУ: Кеш позајмица у децембру за 14,6 одсто више него у истом месецу 2019, многи се одлучују за рефинансирање

Б. Ца.

10. 02. 2021. у 14:12

УПРКОС финансијској неизвесности и другим околностима које је донела пандемијска криза, укупно стање готовинских и рефинансирајућих кредита у прошлој години је порасло.

У КОРОНИ СВИ ЈУРИЛИ ГОТОВИНУ: Кеш позајмица у децембру за 14,6 одсто више него у истом месецу  2019, многи се одлучују за рефинансирање

Фото Д. Миловановић

Према последњим подацима Кредитног бироа, лане је задуженост по готовинским кредитима порасла за 72,6 милијарди динара у односу на претходну годину.

Тако су лане од укупног броја подигнутих кредита, 61,3 одсто њих били кеш, а удео готовинских у укупној суми свих позајмица је 47,4 процента. Када се преведе у новац, док су у децембру 2019. на име готовинских кредита житељи Србије позајмили 495.853 милиона динара, годину дана касније посудили су 568.417 милиона динара. Додатно се за потрошачке кредите у децембру дуговало 17.971 милион динара, док је годину раније, у истом месецу, од банака за потрошњу позајмљено 16.667 милиона динара.

Према оцени банака, тражња становништва за кредитима повећана је од августа до септембра, а пре свега за динарским готовинским и кредитима за рефинансирање.

Раст готовинских кредита становништву у децембру је износио 14,6 одсто. Стручњаци кажу да је осим повољних услова задуживања, расту кредита становништва допринео и додатни двомесечни мораторијум.

Да је тражња за финансијском подршком у виду кеш и рефинансирајућих кредита била већа лане него у 2019. години, потврђују у већини банака. Током фебруара, јула и децембра одобрен је већи број нових кредита у овој области, док је у јуну, августу и новембру износ нових позајмљених средстава био већи у односу на исте периоде 2019. године.

- Кад је реч о стању готовинских и рефинансирајућих кредита, које обухвата и позајмице одобрене прошле године и оне које клијенти отплаћују одраније, остварен је раст укупног износа од пет одсто у односу на 2019. годину. Просечан одобрени готовински и рефинансирајући кредит у 2020. износио је приближно 619.000 динара - кажу у Ерсте банци.

Грађанима су на банкарском тржишту тренутно доступни готовински кредити од десет хиљада до три милиона динара, са роком отплате од неколико месеци до неколико година и каматном стопом од око осам одсто.

ВИСОКА КАМАТА

ПРЕМА речима Владимира Васића, генералног секретара УБС, 2011. године цена просечног кредита у динарима је била 17,78 одсто, док је данас 7,34 одсто. Са друге стране, у Немачкој та камата у еврима износи између 1,5 и 2,5 одсто, а Васић каже да цена зависи од много фактора, као и да верује дa ће Србија у наредним годинама достићи и те камате, када буде имала такозвани инвестициони рејтинг.

ОНЛАЈН ПОЗАЈМИЦЕ

У ВЕЋИНИ финансијских установа истичу да су грађани прошле године и чешће него раније користили дигиталне сервисе. Осим учесталијег отварања рачуна онлајн, на овај начин су често подносили и захтеве за позајмице, па су тако онлајн кеш кредити чинили значајан удео свих готовинских кредита.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (0)

Хургада из прве руке - Овог лета посетите са нама бисер египатске обале!