БАНКЕ НАСТАВЉАЈУ ТЕРОР?! Клијенти тврде да им не дају кредит због тужби
ЖИТЕЉИ Србије који су тужили банке због наплаћивања трошкова обраде кредита тврде да их њихове филијале сада кажњавају због тога.
Наиме, поједини клијенти кажу да су у својим банкама одбијени за позајмице, иако испуњавају све услове да добију кредит, али и дозвољени минус, чекове... Сматрају да су стављени на осветничке "црне листе".
У Народној банци Србије кажу да се подаци о споровима које су клијенти покренули против банка не размењују преко Кредитног бироа. Ипак, једнако као и у Удружењу банака Србије, поручују да је свака финансијска установа у складу са Законом о банкама слободна у избору клијената и одлуке да одобри позајмицу или не, штитећи своје финанасијске интересе.
Адвокат Марко Рајаковић који заступа око 1.500 људи пред судовима против банака због наплате обраде кредита, каже да свакодневно добија притужбе људи на банке које се свете због тужби.
- То што сада раде банке је поново противзаконито - сматра Рајаковић.
- Сви који испуњавају услове за кредит, дозвољени минус, или другу услугу и ако то потврди Kредитни биро, морају и да добију. Иако им то не дају написмено, банкари им незванично објасне да су одбијени јер су тужили банку.
Чачанин Раде Зоћовић је био при крају процеса за добијање кредита, када су га на крају одбили и отворено рекли да је то став менаџмента банке због раније тужбе.
- Прво су ми рекли да није проблем да добијем кредит, узели су ми новац за Kредитни биро и казали да ће ми сутрадан јавити када могу да дођем да завршимо сву документацију - каже наш саговороник.
- Био сам зато шокиран пошто су ме позвали да, ипак, не могу да добијем кредит, јер сам тужио банку. Морао сам да променим банку и да у другој установи подигнем зајам.
Удружење банака Србије тврди да не постоји јединствен став банака о томе коме ће одобрити кредит, нити појединачне банке размењују податке о клијентима који воде спорове против банака. Подвлаче да се увек ради о индивидуалној одлуци банке за појединог клијента.
- Одлука о одобравању кредита јесте у надлежности сваке појединачне банке - кажу у УБС.
- Та одлука се заснива на њеној пословној политици, као и на процени ризика, и подацима о ажурности односно уредности подносиоца захтева за кредит. Уговорни однос банке и клијента ствар је узајамног поверења.
ПРАВНИ РИЗИК
ЗАКОНОМ о банкама и другим прописима дефинисани су бројни ризици којима је банка изложена у свом пословању, међу којима је и правни ризик, и прописане обавезе - кажу у НБС.
- Свим прописима је заједнички циљ да обезбеде финансијско здравље банке. Сасвим је разумљиво да банка приликом успостављања новог уговорног односа с клијентом са којим је у спору, а на основу података које поседује, процењује правни ризик којем ће бити изложена у случају успостављања тог односа. Такву процену банка може да врши само на основу података о том клијенту које је прикупила у складу са законом.
Из Народне банке Србије потврђују да банке тренутно размењују само податке о кредитној историји својих клијената у оквиру Кредитног бироа - електронске базе која је успостављена уговором између банака у оквиру Удружења банaка Србије.
- У тој бази се може видети податак да је банка тужила клијента ради наплате одређеног потраживања, али не постоји законски нити било који други основ за размену података између банaка о клијентима који су тужили банке - кажу у НБС.
- С друге стране, банка је акционарско друштво чији је циљ стицање добити у корист својих акционара. Притом, док су у случају других привредних субјеката ризику пословања изложени само њихови власници, банка позајмљује не само своја средства већ и средства која прикупља из депозита. Зато се за банке, за разлику од других привредних друштава, прописују додатни, строжи захтеви и посебна ограничења у пословању.
Препоручујемо
НБС ОБЕЛЕЖАВА СВЕТСКУ НЕДЕЉУ НОВЦА: Због пандемије короне обележиће га видео-садржајем
10. 03. 2021. у 12:56
МОЖЕ ИМ СЕ: Банке у Србији грађанима стављају све дуже дужничке ланце
10. 03. 2021. у 12:09
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (6)