РАЊИВИ СУ НАЈЛАКШИ ПЛЕН: Психолози о односу угледног нишког лекара Јозефа Г. и његових мучитеља

Ј. Ћ.

19. 03. 2021. у 08:00

СУПРУЖНИЦИ Никола Н. (46) и Д. П. (34) из Ниша, који су ухапшени због сумње да су угледног лекара у пензији Јозефа Г. (67) применом силе и претњама држали у ропском односу и узимали му новац од пензије и других прихода, имали су апсолутну контролу над жртвом.

РАЊИВИ СУ НАЈЛАКШИ ПЛЕН: Психолози о односу угледног нишког лекара Јозефа Г. и његових мучитеља

Јозеф Г. / Фото Принтскрин

Нишку јавност додатно збуњује чињеница да се доктор, некада начелник кардиологије Клиничког центра у овом граду, после свега што му се догодило, распитује о судбини свог мучитеља. Уз то, одбио је да се придружи кривичном гоњењу које је покренуло тужилаштво.

О овим чудним односима, социјални психолог из Ниша Александра Костић каже:

- Јасно је да је овде успостављен однос једног злостављача, садисте, и једног човека који из неких својих разлога све то трпи. Зашто трпи? Можда је реч о заједничком интересу, или радњи, па се сада плаши обелодањивања... Када неко над жртвом успостави такву моћ да контролише њено понашање, да је чини угњетаваном, инфериорном и угроженом, за тако нешто постоје јаки циљеви. Када вас неко има у шаци због нечега што обично није нешто чиме можете да се поносите, или нешто у чему сте погрешили, па када наспрам себе имате такву особу која злоставља, то је као однос вука и јарета.

Она каже да различите околности могу да доведу до тога да неко успостави моћ над другом особом.

- То је на неки начин садо-мазо однос, један човек који жели да контролише, господари вашом судбином и други који се потчињава. Питање је под којим се околностима то дешава. Нека особа из својих разлога трпи, баш као што злостављач има своје разлоге и жели да оствари неки свој интерес. Понекад, као разлог трпљења, стоји и забринутост за породицу - објашњава овај стручњак.

Специјалиста медицинске психологије Бојана Димитријевић каже да чак и када нас неко злоставља, ми створимо неку врсту везе са насилником да бисмо се осећали безбедније, то је такозвани стокхолмски синдром.

- Када то траје, људи се вежу за то очекивано добро у насилништву. Још ако је он у релативној изолацији од других људи за то време није могао да тражи помоћ и да се жали, онда он изгуби осећај и идеју о томе како би могао себи да помогне. То се пре свега односи на рањиве личности, које нису наилазиле на ту врсту проблема током живота, или не у тој мери - објашњава наша саговорница.

Када се овакве ситуације окончају, додаје она, жртва почиње да осећа слободу и да располаже својим животом и да се враћа у релативно нормално функционисање, али ће, како сматра, последице тог периода неслободе, односно присилног окружења морати да се решавају и кроз личне терапије.

ПРЕДСТАВЉАО НИКОЛУ КАО ВОЗАЧА

Како се сумња, Никола Н. дуже од седам година познаје Јозефа Г. и готово да су били нераздвојни. Свакодневно је долазио код њега на посао да га доктор прегледа. Никоме није било јасно због чега је то тако, а наводно га је доктор неко време представљао и као свог возача. Када је лекар отишао у пензију, пре две године, кренула је ноћна мора, јер су га Никола Н. и његова супруга приморали да оде од куће, иако има супругу и две ћерке. Давао им је, наводно, сав новац, задуживао се због њих, а живео је и на улици, у старој гардероби и повремено спавао у ауту ухапшене Д. П. Како незванично сазнајемо, доктор се после хапшења супружника вратио у своју кућу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

УХАПШЕН САЛАС: Фудбалер завршио иза решетака