ПОГЛЕД ИСКОСА - Одлазак Жугићевих

Дејан Ђорић

01. 08. 2023. у 15:16

СЛИКАР Милош Филиповић Фића је отишао заувек пре четрдесет дана а да нико није сазнао узрок смрти.

ПОГЛЕД ИСКОСА - Одлазак Жугићевих

Фото промо

Пре петнаестак дана трагично су живот у Земуну завршили сликари Зоран (у 73 години) и Влатка Кавалир Жугић (у 70 години). Њихов крај је права драма, какву не памти српска уметност. Она је била тешко болесна и договорили су се да заједно оду. Да би био сигуран у то убиство из милосрђа, Зоран је девет пута пуцао у њу из пиштоља а онда прекратио себи живот са једним метком. Нашли су их како уредно леже једно поред другога у кревету. Њихова љубав је била јака, заједно су и у смрти. Знамо их као тихе, скромне, једно другом одане супружнике. Да трагедија буде већа, имали су и ћерку, која није живела са њима.

Упознали су се у Паризу, где су студирали на чувеној академији Бозар (Beaux-Arts). Влатка, пореклом из Хрватске, била је мање присутна у јавности, мада је имала самосталне изложбе. О њој је писао чак и Ђорђе Кадијевић. Њен ликовни свет потпуно је супротан од Зорановог, реч је о лирској апстракцији, каквом се бавио и Славољуб Слава Богојевић.

Слике у виду тамних тонова, са две-три преовлађујуће браон, сиве или тамноплаве хоризонтале, означиле су тихи свет ове уметнице, са сетним атмосферама и шапатом пре него гласним говором.

Зоран Жугић је био познатији од ње, чешће је учествовао на изложбама. После средње школе похађао је уметничку Шуматовачку школу. Убрзо затим отишао је у Париз, прво као туриста, обилазећи музеје и галерије, а затим се ту настанио, 1975. уписао на ликовну академију, коју је 1979. дипломирао. У Паризу се упознао са светском ликовном сценом и упустио у експериментисање са гестуалном уметношћу (Полок, Де Кунинг), који су му блиски као и сликари из групе Кобра а занимао се и за арт-брут (Дибифе). То су утицаји видљиви и касније у његовом сликарству, када је коначно као узор открио сликарство Дада Ђурића. Жугић је од оних сликара који мисле да је тајна слике у њеној структури, у ликовној засићености површине, у богатству нанетих слојева па многе слике никада није завршио, не зато што оне нису биле готове, већ што им се стално враћао, и десетак година их пресликавајући. Имао је подршку Жељка Ђуровића и великог колекционара дела живих уметника, штампара Звонимира Бироа. Ушао је са великим форматима својих слика у престижну Колекцију Биро, о којој постоје две обимне монографије и Биро му је 2016. урадио већу монографију са текстовима Јелене Ленголд, Ђорђа Кадијевића, уметника Звишког, Евгенија Буића, кустоса Музеја примењених уметности, Братислава Љубишића и других.

Зоранова платна испуњена су чудним, минералним и вегеталним бићима, нагомилавањем органске материје, сугеришући пропаст цивилизације и трансформацију планете. Реч је заправо о контролисаном хаосу помоћу маште и интуиције у низу драматичних призора парадоксално нежних боја, са крхким створењима и примамљивим атмосферама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове