ИВО АНДРИЋ, НЕУХВАТЉИВА ЛИЧНОСТ: "ТВ новости" на снимању серије "Нобеловац", аутора Тихомира Станића, који и игра нашег књижевног великана
ЗАДИМЉЕНА сала Удружења књижевника Србије и Југославије премала је да прими све заинтересоване представнике седме силе, који су се сјатили из свих крајева Југославије да оловком, фото-апаратом и камером забележе историјски тренутак. Година је 1961. а Иво Андрић је сазвао конференцију за медије поводом добијања Нобелове награде за књижевност, која му је припала "за епску снагу којом је обликовао теме и приказао људске судбине током историје своје земље".
Реконструкција овог догађаја урађена је због серије "Нобелеовац", у продукцији Радио-телевизије Србије, на чијем сету је била екипа "ТВ новости". Сцена је снимљена у просторији, на адреси Француска 7, која за више од шест деценија није много променила изглед. Ипак, екипа серије потрудила се да сваки детаљ буде "на месту" од одела, хаљина, шешира и капута до накита, фризура и шминке.
Како би кадар био што веродостојинији, аутор серије, уједно главни глумац, коредитељ, косценариста и копродуцент, Тихомир Станић је на мобилном телефону изнова пуштао снимак стварне конференције Иве Андрића и пажљиво преносио сваку реч питања једном од статиста који није имао сценарио.
- Рад на овој серији је мени награда за мој вишедеценијски труд и инсистирање на нечему за шта верујем да су праве вредности. То је препознато и добио сам прилику не само да играм него и да режирам и да са осталим сценаристима креирам сценарио и да радим извршну продукцију ове изузетно захтевне и за наше услове скупе серије. За сад, после отприлике две петине снимања, веома смо задовољни - каже за "ТВ новости" Тихомир Станић и додаје да му огромну помоћ пружа Бориша Симовић, који је заједно са њим редитељ серије.
Глумац Тика Станић познат је по томе да одломке из литературе нашег књижевног великана Иве Андрића (1892, Долац - 1975, Београд) говори наизуст сваки пут када му се укаже прилика, а неколико пута на малим екранима и великом платну оживео је лик нашег јединог добитника Нобелове награде. Сада ће, каже, у осам епизода серије "Нобеловац" покушати да разоткрије све нијансе Андрићеве личности.
- Нећемо одговорити на питање ко је он био, што и кажемо у самој серији, јер то је једна неухватљива личност, веома богатог опуса. Он у серији то и сам каже: "Ја сам вероватно једини човек на свету који је лично упознао и Гаврила Принципа и Адолфа Хитлера". Фасцинантан је распон његовог животног искуства, људи које је сретао, епоха кроз које је живео и послова које је радио, јер он није био само велики књижевник него и успешан дипломата. Наравно да нећемо дати одговор, можда ћемо поствити тек неколико питања и наћи неке баш лепе интимне тренутке где ћемо га препознати у оном што мислимо да је истински и суштински Андрић. Стварно је велика привилегија бавити се на овај начин њиме и његовим делом - истиче Станић.
Из преломне 1961. године, када Иво Андрић добија Нобелову награду, радња серије нас враћа у прошлост. Видећемо неке младобосанце, али и како 1914. Андрић, који се затекао у Кракову за време атентата у Срајеву, одлази у Сплит. Потом и драматични период његовог живота и стваралаштва током Другог светског рата, када је написао три најзначајнија и награђена романа - "Травничка хроника", "На Дрини ћуприја" и "Госпођица". Осим дешавањима у послератном Београду, посебна пажња посвећена је 1958. када се Иво, у 66. години, оженио Милицом Бабић, костимографом Народног позоришта у Београду.
- Милица Бабић имала је фасцинантан живот. Она је оставила велики траг у историји филма и театра својим радом и вероватно је мало својом вољом, али и стицајем околности историјских и свих других, остала помало у сени свога великог мужа, нобеловца Иве Андрића - истиче глумица Селма Алиспахић, која тумачи њен лик.
Поред Милице, још једна важна жена у Андрићевом животу била је његова секретарица и лектор Вера Стојић, која је после његове смрти основала Задужбину Иве Андрића.
- У Андрићевом животу три жене су биле три стуба. Осим Вере, то су још супруга Милица и њена мајка, тако да је Иво могао потпуно да се посвети послу. Има људи који то прихватају, као и оних који то осуђују, али ја се јако лепо осећам када служим таленту. Стицајем околности радила сам са изузетно талентованим људима и осим што им се дивите, имате потребу да их сачувате јер талентовани људи су обично врло крхка бића. Волела бих да се кроз ову серију ширем аудиторијуму приближи живот писаца. Многи не знају колико је дуг, тежак и мукотрпан рад писца који некад траје годинама, а за то време би требало живети. Мислим да као друштво морамо много више значаја да дамо нашим писцима, песницима, драмским писцима и уопште књижевницима зато што од тога све почиње - каже за "ТВ новости" Бранка Шелић, која игра Веру Стојић.
Серија "Нобеловац" пратиће и друге личности које су утицали на Андрићев живот и стваралаштво. Један од Ивиних блиских пријатеља је Родољуб Чолаковић, кога тумачи Владан Гајовић.
- На снимању се види да Тикино и моје пријатељство баш може само да допринесе пријатељству Чолаковића и Андрића - истиче за "ТВ новости" Владан Гајовић и додаје да је његов јунак био народни херој и мудар политичар, који је увек био "на линији". - Он је за Андрића био изузетно значајан. Кад год је било време превирања, а код нас је увек таквих времена, склањао је Андрићева одликовања из Немачке или снимке са Хитлером. То чак ни Андрић није знао јер је Чолаковић то сам радио. Тика воли да каже да је Нобелова награда била заслуга Родољуба Чолаковића. Допала ми се једна лепа реченица у тексту, када Чолаковић честита Андрићу на награди и каже: "Знао сам да ће ово да се деси чим сам те упознао". Мислим да су се упознали 1944. пред крај рата и нисам сигуран да је он то још тада знао, али лепо звучи.
У серији игра око 140 глумаца и 800 статиста, младог Иву Андрића, у периоду од 1914. до 1920. године, тумачи Игор Јуринић из Загреба, Мирослава Крлежу у зрелим годинама игра Дамир Лончар из Осијека, у младости Кристијан Петелин из Загреба, а видећемо и глумце из Словеније и Црне Горе.
- Петар Новаковић је млади глумац из Црне Горе, 1992. годиште и мало ко је од његових вршњака уопште чуо за Радована Зоговића. Када сам га пре годину дана позвао и понудио му ту улогу, он ми је одрецитовао Зоговићеву песму коју је знао наизуст. Десило се неколико таквих коинциденција и многе улоге су подељене, чини ми се, више него судбински - објашњава Тихомир Станић.
Сличну анегдоту испричао је црногорски глумац Миливоје Обрадовић:
- У јануару ми је звонио телефон и пише Тика Станић. Јавим се и он каже: "Е, Мишко снимам серију о Андрићу и волео бих да ти играш Милована Ђиласа". Док ми је то говорио, испред мене су биле три књиге "Бесудна земља", "Дневник" Ђиласов и његова писма из затвора, јер сам последњих годину дана читао Ђиласове књиге и био фасциниран његовом појавом и личношћу. Нисам веровао и поново сам погледао да ли се неко шали са мном и видим стварно ме зове Тика Станић. Мислим да је то најбрже испуњена глумачка жеља коју ми је ико икад испунио. Ђилас је сјајно написан лик у овом сценарију и осећам посебну одговорност управо зато што знам шта је све тај човек био, али и додатну због тога што смо пре десетак година Тика и ја играли у представи у којој је он сјајно тумачио Ђиласа, а ја сам био млади иследник.
Када је пре 18 година уписао Академију, Стефан Бундало је добио улогу у Народном позоришту Републике Српске у Бањалуци и тада је у представи "Магареће године" играо Бранка Ћопића. Сада је поново добио прилику да оживи овог писца са којим је судбински повезан.
- Андрић је светски писац, али по мом мишљењу Бранко Ћопић је на пријемчивији начин описао нашег човека. Иначе, моје порекло је из Крајине, а моји прадеда и његов отац су чак живели у Хашанима где је Бранко рођен. Зато локал патриотски нагињем на ту страну. Није ми ближи Андрић него ликови Бранка Ћопића, јер ипак су то неки моји дедови, моји стричеви... Постоје улоге у животу које не одбијаш, а Ћопић је код мене број један на тој листи - каже за "ТВ новости" Стефан Бундало.
Креатори "Нобеловца" су Владимир Рогановић, Иван Велисављевић и Тихомир Станић, сценарио су написали Иван Велисављевић и Јелена Мијовић, а сарадник на сценарију је Александар Новаковић. Серија која ће осликати живот нашег јединог нобеловца биће снимана до децембра на више од стотину локација, у Београду, Херцег Новом, Сарајеву и на крају у Вишеграду, а премијера нас очекује током следеће године на РТС.
Препоручујемо
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)