МЕХТА ДЕСЕТИ ПУТ У БЕОГРАДУ: Славни светски диригент најавио концерт са нашом филхармонијом, са којом сарађује шест деценија
БЕОГРАД и Београдска филхармонија заслужују много бољу концертну дворану, тако да није могла да ме сачека боља вест од те да ће овај диван оркестар, са одличном публиком, и овај град ускоро добити нову зграду!
Ово је, најављујући свој сутрашњи, десети наступ са Београдском филхармонијом на Коларцу, истакао један од највећих диригената данашњице, маестро Зубин Мехта.
- Хвала лепо, добар дан - казао је, обраћајући се новинарима, на српском, ограђујући се да је то његов комплетан репертоар на нашем језику, и уз задовољство што је ту после много одлагања овог доласка.
Наглашавајући да Београдска филхармонија није имала већег пријатеља који је са оркестром тако несебично делио своје знање и љубав, директор наше културне институције, Иван Тасовац искористио је прилику да обзнани како ће конкурс за идејно решење будућег здања БФ, затворен 4. јула, бити финализован већ крајем августа.
Маестро, који је за овај сусрет са београдском публиком за репертоар одабрао Бетовенову "Пасторалу" и Прву симфонију Јоханеса Брамса, после прве пробе са нашим музичарима истакао је да дивно звуче, и као солисти и као оркестар, и то по највишим критеријумима. Присетио се и како је први пут дошао овде, давне 1958. као студент на размени са нашим Бориславом Пашћаном, који је отишао у Беч. Знао је само за "Југоконцерт", који је у то рано јануарско јутро био затворен, па је чекао да се неко појави ко ће упутити таксисту у који хотел да га вози.
- Младом диригенту није довољно да га негде први пут позову, већ да вам понуде да поново дођете - присетио се Мехта, коме је већ 1960. године "Југоконцерт" организовао турнеју по свим некадашњим југословенским центрима, осим Загреба. - Била је то прилика да добро упознам вашу некадашњу земљу.
Свуда се, како је рекао, дивно провео, а посебно му је у сећању остала атмосфера дома пуног деце његовог љубљанског домаћина, композитора и пијанисте Марјана Липовшека. Много година касније, сарађивао је у Бечу, управо са једним од његових наследника, ћерком Марјаном Липовшек, која је израсла у сјајног, вагнеријанског мецосопрана.
Пандемија короне умногоме је пореметила приватне и пословне планове славног диригента, открио је у четвртак:
- Духовно сам много пропатио. Као и сви остали, две године скоро нисам ништа радио. Прво сам и сам био болестан, што је прошло веома добро, али су ми отказане две европске турнеје са Бечком филхармонијом, једна турнеја у Јапану, једна са Израелском филхармонијом.
Тачно пре годину дана, како је казао, прошлог јуна са једним оркестром из Фиренце, био је први у Италији који је почео да одржава концерте, за мањи број публике:
- Коначно свирамо пред већим аудиторијумом. Пре два дана имао сам свој последњи концерт у овој сезони, са Данијелом Баренбојмом. Сала је била пуна - закључио је задовољан маестро Мехта.
ПОСЕБНИ ОДНОСИ
ГОСТ Београдске филхармоније говорио је и о томе како је у последњих шест деценија пратио развој нашег оркестра, са којим је свирао различите репертоаре:
- Увек сам гајио посебна осећања према вашој земљи и вашем оркестру - истакао је диригент, који је за сутрашњи концерт програм бирао у договору са директором Тасовцем. Оригинално на њему, уз Бетовена је требало да се нађе једно дело Римског Корсакова, али је он лично одабрао да то ипак буде Брамсова Прва симфонија.
МУЋКАЛИЦА
СВИЂА ми се ваша храна - открио је у четвртак Зубин Мехта. - Тако сам се сада жалио у хотелу у ком сам одсео, што на менију немају српску храну. Зато ће ме маестро Тасовац одвести у неки ресторан где ћу моћи да поједем нешто домаће. Мућкалицу.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)