ЦЕО НАРОД СТАО ПОД - ШАЈКАЧУ: Позоришни час историје - премијера култног наслова "Књига о Милутину" на сцени Звездара театра
СРПСКА шајкача и сва мука коју глава под њом носи, идући кроз ратове и немаштину, вечно на бранику отаџбине и огњишта - оживеће премијерно на сцени, симболично, на Дан примирја 11. новембра, у Звездара театру.
Биће то представа једног глумца Ненада Јездића, а "Књигу о Милутину, део први", режирао је и адаптирао Егон Савин по култном роману Данка Поповића.
Најчитанија књига послератне српске књижевности настала је 1985. године и доживела више од четрдесет издања. Сада ће, по давној жељи писца, добити и своју позоришну верзију и то управо на сцени на којој је прижељкивао да је види. Његову и сопствену жељу остварује Ненад Јездић који шајкачу на свом имању увелико носи. Прва публика и критика већ су му биле комшије, којима је пекући ракију казивао причу О Милутину. Не одустаје ни од идеје да једног дана целу представу изведе на свом имању и сцени која ће се звати "Дестилерија".
- Присутна ми је сумња да ли сам достојан да макар у тих сат и нешто будем Милутин Остојић, да ли сам наследник Милутиновог тестамента - казује познати глумац, истичући да би више од сто година после војевања овог јунака било добро да се као појединци и свеколики народ упитамо где су нестали спремност на жртву, ратничка част, људско поштење, скрушеност, помирљивост - јер све то јесте Милутин.
- Питам се где сам ја и сви око мене после таквих узора, где су нестали ти људи...
Милутинова прича, вели популарни глумац, даје целовитост свему што и сам мисли и осећа:
- Када се роман појавио, маса незнаних људи имала је емотиван доживљај Поповићевог дела. С "Књигом о Милутину" сахрањивали су своје ближње, носили је на гробове предака по грчким острвима и Африци. Неретко се дешавало и да су је стављали у темеље кућа.
Зато је важно, како каже, да сви наши Милутини који су се "затурили" у породичним албумима, фасциклама, сећањима, поново оживе:
- "Књига о Милутину" опомиње нас да хероји постоје међу нама, попут овог мудрог сељака који јасно види сву трагичност страдања - каже редитељ Егон Савин.
- Представом се одужујемо и гледаоцима јер им поред узбудљиве судбине, дајемо и час из историје. То је актуелно и живо позориште. Ненад је отворио димензију огромне племенитости и осећајности, што је било узбудљиво гледати и на пробама. Направио је улогу која се памти.
А Савинову режију једне друге драме из те исте, 1985. године, добро памти писац Душко Ковачевић.
- У Новом Саду поставио је једну од најбољих представа икад изведену по мојим комадима, "Свети Георгије убива аждаху". То је, такође, прича о два балканска и почетку Првог светског рата. Као што је Данко "преписивао" живот људи које је познавао, тако сам и ја ову драму написао на основу сведочења људи с којима сам одрастао у Мачви... По неким подацима, у егзодус и повлачење војске и дела цивила, кренуло је између двеста педесет и триста хиљада људи. У ужас и пакао планина Албаније. Али, заборавља се да их у Србији остало четири милиона под окупацијом. Милутин и његови саборци дошли су да ослободе те људе, због њих су живели и трпели муке. Иначе, представа се завршава врло занимљиво, нечим што спаја оно време са садашњим: Милутин се враћа кући и сазнаје да је комшија истукао жену коју су силовали. У чуду, скоро да се пита да ли је све вредело.
Музику за представу компоновао је Бора Дугић, сценограф и костимограф је Весна Поповић, а видео-продукцију радио је Марко Вукотић.
Капут за главу
КОВАЧЕВИЋ подсећа да шајкача представља куриозитет у свету као капа која је најуниверзалнија:
- У класичном облику служи да заштити од сунца, када се развије постаје "капут" за главу, у њеној прегради чувају се новац и цигарете. У шајкачи имате сву могућу опрему. Симбол је овог народа.
Храброст у доба скепсе
ШАЈКАЧА не може нестати. Она је симбол честитости, племенитости, мудрости, доброте.
Она је остала неукаљана, без обзира на то што је пролазила кроз ратове и разне ситуације.
То јесте идентитет. Мислим да је веома важно уверење да постоје људи као Милутин.
Неопходно је у доба скепсе, макар уметнички доказати да поштење, храброст и спремност на жртву још постоје. Само тако можемо трајати. Без тога, позориште не би имало смисла.
А ни живот - каже Егон Савин.
Препоручујемо
ГРАН ПРИ НЕНАДУ ЈЕЗДИЋУ: Завршени Филмски сусрети у Нишу (ФОТО)
27. 08. 2021. у 20:59 >> 21:50
АДВОКАТ НЕ БРАНИ ДЕЛО, ВЕЋ ЧОВЕКА: На Убу пала клапа драмске крими-серије "Бранилац"
14. 04. 2021. у 10:08
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (1)