ЦРТЕЖИ САВЕ ШУМАНОВИЋА: Изложба дела великог уметника, из збирке Народног музеја, од данас доступна публици (ФОТО)
У ЗБИРЦИ цртежа и графика југословенских аутора 20. века нашег националног музеја чува се седамдесет осам цртежа великог сликара Саве Шумановића (1896-1942).
Из овог фонда који према броју, хронолошком опсегу од две деценије, документарном значају и изузетној ликовној вредности премашује све друге музејске и приватне колекције његових радова на папиру, настала је изложба којом ће ова институција обележити 18. мај. На Међународни дан музеја, у 18 часова, тако ће у Галерији Кабинета графике бити отворена поставка "Исходиште слике: цртежи Саве Шумановића из збирке Народног музеја Србије", чији је аутор Драгана Љубеновић.
Највећим делом цртежи настали између 1921. и 1941. године откупљени су 1967. и 1969. од Јована Новаковића (46 цртежа) и Љубице Новаковић (29 цртежа). Главна карактеристика Шумановићевог цртачког опуса, како истиче ауторка изложбе, јесте да прeдставља претходне студије за његова остварења у уљу.
- Понеки од ових радова је кроки нацртан гипком, брзо изведеном линијом, док се у бројним примерима запажају разрађене, анатомски тачне скице женских фигура у различитим ставовима, које се препознају уклопљене у композициона решења, понекад на вишефигуралним и монументалним остварењима у уљу - пише Љубеновићева у каталогу. - С друге стране, групу од дeсет радова различитих тематских оквира чине цртежи који су, према степену довршености, изведени као слика у малом.
МОДЕЛ - ПЕВАЧИЦА ИЗ КАФАНЕ
СЕДАМНАЕСТ цртежа женске фигуре у различитим положајима који се препознају на сликама сваке од три развојне фазе Шумановићевог шидског периода (1935-1938) изведене су "према једном истом моделу који је Шумановићу позирао десет година", пише ауторка изложбе:
- У питању је "Бети, алијас Ема-Беба, Словенка пореклом, певачица у једној шидској кафани".
Али у збирци Народног музеја постоји само један "пар", који чине цртеж и слика, а то је "Скица женског акта у седећем положају" и "Седећи женски акт" из 1934. године, док сви остали цртежи, њих око 50, могу да се повежу са сликама из галерије "Сава Шумановић" у Шиду, Галерије Матице српске и приватних колекција (у каталогу изложбе упоредо су приказани цртежи и репродукције уља).
- Тек када се одреде према слици којој су претходили, цртежи се приказују као "богата ризница материјала" за расветљавање стваралачког пута Саве Шумановића од припреме до завршеног дела - истиче ауторка поставке "Исходиште слике". - Међутим, да би се у целини сагледао Шумановићев цртачки опус који броји преко четири стотине радова у различитим техникама, није довољно имати на располагању само једну збирку, већ је неопходно стећи увид у све доступне фондове и посматрати их у међусобној вези.
Тако Љубеновићева као један од примера наводи монументалну композицију "Плажа (Купачице)" из Галерије Матице српске, која директан предложак има у цртежу из Народног музеја - "Купачице", које су великог формата и "раскошног репертоара градација линије, шрафура и моделација".
- Веома марљив и дисциплинован на студијама у Загребу, најбољи ђак Лотове академије у Паризу, где улази у стил посткубизма, везујући се тако за доминантан израз епохе, по коначном повратку у Шид обједињује претходна искуства у стил који ће сам назвати "како знам и умем" - Сава Шумановић је увек на темељан и ревностан начин прилазио сликарском чину, у којем је цртеж константно исходиште и ослонац у грађењу структуре, а неретко и тонских вредности слике - закључује Драгана Љубеновић.
Препоручујемо
ВИЗУЕЛНА КУЛТУРА ДЕТИЊСТВА: Отворена изложба у Галерији Дечјег културног центра Београд
17. 05. 2022. у 13:47
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)