ПОСВЕЋЕН НАРОДУ И ТРАДИЦИЈИ: Поставка одабраних радова академика Светомира Арсића Басаре у фоајеу Матице српске

С. БАЈИЋ

11. 06. 2022. у 15:34

ИЗЛОЖБА одабраних радова академика Светомира Арсића Басаре у фоајеу Матице српске, којом се један од најзначајнијих српских уметника први пут представља новосадској ликовној публици, садржана је од одабраних, репрезентативних скулптура у бронзи, дрвету и металу, као што су "Цар Лазар", "Христос с мачем", фигура "Деспота Стефана Лазаревића"... и "Бели анђео", најновије његово дело које се премијерно излаже.

ПОСВЕЋЕН НАРОДУ И ТРАДИЦИЈИ: Поставка одабраних радова академика Светомира Арсића Басаре у фоајеу Матице српске

Фото Н. Карлић

Организатори веома значајног уметничког догађаја, Косовскометохијски одбор Матице српске и Српска академија наука и уметности, навели су да ће бити отворена до 15. јула, а повод је Видовдан.

По речима ауторке изложбе, Жаклине Марковић, више кустоскиње Галерије САНУ, слојевитост значења идеје током реализације скулптуре довео је до промене Басариног односа према маси и форми, па је зато с разлогом увео метал у скулптуру.

- Тако јединствен приступ обликовању скулптуре и коначни израз дела издвајају уметника од осталих скулптора на српској уметничкој сцени - истиче Марковићева.

Светомир Арсић Басара је рођен 15. маја 1928. године у селу Севцу код Урошевца, а своје прво дело "Главу девојчице", извајао је још као ученик Школе примењене уметности у Нишу, 1950. године, да би три године касније био примљен на Академију за примењену уметност у Београду, где је и дипломирао. Своју прву самосталну изложбу уприличио је 1956. године, а две године касније основао је ликовну колонију у Дечанима, те иницирао оснивање Клуба ликовних уметника Косова и Метохије.

Пре него што се у потпуности посветио вајарству, Арсић је чешће цртао и израђивао графике. Тако је и на самосталним изложбама почетком седме деценије 20. века излагао углавном цртеже и, спорадично, скулптуре у камену или гипсу. И док је шездесетих и седамдесетих година прошлог века трагао за чистом, апстрактном формом, у осмој деценији више је радио на материјалу. Тако је средином осамдесетих Басара започео са стварањем монументалног циклуса великих скулптура инспирисан националном историјом и традицијом, а материјали које користи најчешће су дрво и гвожђе.

Светомир Арсић Басара, Фото З. Јовановић

Излагао је самостално диљем некадашње Југославије, али и у иностранству, те учествовао на бројним колективним изложбама. Његове ретроспективне изложбе организоване су 1984. године у Уметничком павиљону "Цвјета Зузорић" и 1998. у Галерији Српске академије наука и уметности. Аутор је и многих јавних споменика у нашој земљи, попут бисте Светог Симеона, постављене испред зграде Института за српску културу у Приштини или бисте вожда Карађорђа испред Института за славистику у Бечу.

Фото Н. Карлић

- Да бих проговорио о садашњости, изразио и дочарао трагику живљења и иронију времена у којем живим, приморан сам да се враћам у прошлост, у митологију и епику, на давно запаљено огњиште које полако јењава, у далеку историју краљева и царева, повеља и манастира. Не окрећем се више према свету као узору, већ према амбијенту у којем живим, из којег сам поникао, окрећем се традицији свога народа, тражим идентитет, доказ о корену, право на будућност - речи су Светомира Арсића Басаре.

Изложене скулптуре Светомира Арсића Басаре, Фото Н. Карлић

МНОГОБРОЈНА ПРИЗНАЊА

СВЕТОМИР Арсић Басара изабран је за редовног члана Српске академије наука и уметности 1994. године. Добитник је многобројних признања и награда за свој уметнички рад - Вукове награде Културно-просветне заједнице Србије за изузетан допринос развоју културе у Србији и свесрпском културном простору, Златне медаље за заслуге у културним делатностима, Награде Вукове задужбине за уметност...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ТАЈ ТРОФЕЈ НИКАДА НИЈЕ ОСВОЈИО, ФЕДЕРЕР ЧАК 13 ПУТА: Овај пут признање отишло у руке Новаковог пријатеља (ВИДЕО)