РАСПРАВА ФИЛОЗОФА И ПИСЦА: Други дан Форума о оправдању стваралаштва обележио буран разговор Кајтеза и Табашевића (ФОТО)
ДРУГИ дан интернационалног Форума о оправдању стваралаштва у организацији Завода за проучавање културног развитка (ЗАПРОКУЛ), протекао је у изразито полемичком духу о односу ентропије и стваралаштва и њихових утицаја на друштво, а завршен је бурном расправом између филозофа Николе Кајтеза и писца Владимира Табашевића.
Најпре је Ханс Мајер-Ајхен, познати немачки дизајнер, говорио о специфичној природи уметничког стваралаштва у односу на то како се стваралаштво сагледава у науци:
- Кроз свој рад, ја сам дуго и стрпљиво учио о креацији, о стварању, опчињавале су ме једноставне ствари, којима сам ја својим деловањем давао нови облик, нов живот.
Бранко Коларић, угледни физичар, истакао је значај постојања оваквог Форума, који окупља различите мислиоце, стручњаке из земље и света, и омогућава озбиљан разговор из различитих углова и додао да је "стваралаштво је јединствен феномен чији су корени у природи, али да без технологије ми не бисмо данас имали Рафаела, Пикаса, не бисмо могли да штампамо књиге, можда бисмо још увек цртали неким угљеном и резали зидове у пећинама. Разумевање природе и физичких закона је оно што је довело до суштинског развоја технологије, до суштинског развоја стваралаштва.
Табашевић је у свом излагању образложио проблем односа ентропије и стваралаштва на уметност и на друштво:
- Естетика је заједничка тачка стваралачког смисла науке и уметности, док човек кроз оснаживање својих општила битно сазнаје о својој прошлости, и стално учи о својој будућности. Оно што можемо опазити, јесу учинци времена, оно што време има на материјалном плану, тек у пропадању материје појављује се нека врста знака времена.
Табашевићево излагање подстакло је Кајтеза да писцу постави питање какав је његов однос ентропије и стваралаштва у књижевности, на шта је Табашевић више провоцирао недореченошћу него што је желео јасно да одговори, да би се разговор распламсао у врло бурну расправу о потреби уметника да обликује свој свет, да га на том путу спутава ентропија, а политичке прилике и идеологија стварају некакав оквир који га ограничава. Обојица су остала на становишту да се не разумеју и да је писац избегао да одговори филофозу на постављено питање.
Полемику су прекинули Рафаела Фонтана, истраживачица Националног института за оптику из Фиренце и Ив Кудано, професор из Белгије, који су у једном мирнијем тону закључили како је потребно много више причати о сарадњи научника и уметника јер је јасно да између њих постоји озбиљно неразумевање.
На самом крају публика је имала прилику да ужива у плесној игри робота са УВ светлима чиме је затворен овогодишњи Форум о оправдању стваралаштва.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
ДРЕВНЕ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ КАО ИНСПИРАЦИЈА: У Пожаревцу отворена изложба „Партеон праискона“
03. 11. 2022. у 11:26
"АУДИЈЕНЦИЈА" ГОСТУЈЕ У ЈДП: Представа у режији Милана Нешковића на Сцени "Студио"
02. 11. 2022. у 18:05
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)