ПРВИ ПУТ НА СРПСКОМ ПРИЧЕ ЗБОГ КОЈИХ ЈЕ СОЛЖЕЊИЦИН ПРОТЕРАН ИЗ СССР-А: Објављена збирка приповетки чувеног руског нобеловца
САБРАНЕ приче чувеног руског нобеловца Александра Солжењицина, једног од најпознатијих заточеника Гулага, изашле су у издању новосадске Академске књиге, под називом "Приче 1", док су "Приче 2" у припреми. Већина ових приповедака по први пут је објављена на српском језику, а превод потписује Радојица Нешовић.
Збирку отвара чувена новела "Један дан Ивана Денисовича", превратничко дело које је Солжењицина и прославило, и које је уједно први пут отворило тему Стаљинових прогона политичких неистомишљеника. Описујући један сасвим обичан дан затвореника у Гулагу, Солжењицин заправо представља судбине стотина хиљада невиних људи, који су искусили невероватна страдања.
Сам аутор је о овом књижевном јунаку рекао: "Око мене је било много затвореника, могао сам се сетити многих десетина људи које сам добро познавао, па и стотина. Изненада, из неког разлога, тип Ивана Денисовича почео је на неочекиван начин да се обликује. Почев од презимена Шухов; оно се увукло у мене без икаквог избора, нисам га ја одабрао, било је то презиме једног мог војника из батерије, за време рата. Онда, заједно с тим презименом и његовим лицем, дошло је и малко његове стварности - одакле је био, којим језиком је говорио. И намах, из неког разлога, баш тај редов из батерије у совјетсконемачком рату, изненада поче да улази у причу, премда није ни био затвореник. Наравно, био је исти онај редов, само у другим околностима... Беше то један врло мио, један тако диван, прекаљен војник. Али ни помишљао нисам да ћу о њему писати. И ето, одједном, он се ту поче примати сам, а његова логорашка биографија и његово логорашко понашање - то већ не беше његово лично искуство, већ колективно, искуство многих затвореника. Уосталом, ту, разуме се, има и аутобиографског: не бих га могао описати тако а да и сам нисам био обичан зидар у логору. Смисао разумевања самог посла - то је тешко накупити из друге руке, по чувењу. Ја ту сликам сељака, описујем га с његовим сељачким ставом, са ставом зека, међутим, понешто и из мог личног искуства неминовно се мора одразити, а одразиће се у било коме."
У остатку књиге налазе се краћи прозни радови руског нобеловца. У њиховом средишту је постгулашка стварност, сједињена са изузетним описима совјетске провинције, тешког живота радника и сељака, ублажене једино природном добротом људи и прелепим пределима. Најупечатљиви је лик старице Матрјоне (налик чувеној Петрији Драгослава Михаиловића), преко које Солжењицин тка универзалну слику жене која подноси превелик терет ратова, страдања, али и потлачености једног патријархалног друштва.
Као посебан одељак у књизи објављене су "Мрвице" - Солжењицинове поетске минијатуре, у којима описује пределе и људе Русије.
Приче су писане у распону од почетка шездесетих до двехиљадитих година.
Ове приче, а пре свега новела "Један дан Ивана Денисовича", својевремено су разоткриле разорност Стаљинових злочина. Због њих је Солжењицин протеран из Совјетског Савеза. У исто време, опет највећим делом због њих, Солжењицин је и добио Нобелову награду за књижевност, прославивши нововековну руску литературу.
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СТРОГО ПРАВИЛО У ДОМУ ПОПОВИЋА: Сузана и кућној помоћници забранила једно
САША Поповић тренутно време проводи у свом дому на Бежанијској коси окружен најмилијима у своја четири зида.
18. 01. 2025. у 15:23
Коментари (0)