РОЧЕСТЕР, држава Њујорк, 30 јул, 1928 године. У башти куће Џорџа Истмана, власника компаније "Кодак", одржан је пријем за биране госте из врха научног, политичког и културног живота Сједињених Држава. Међу званицама су били: Михајло Пупин, српски проналазач и физичар, Томас Алва Едисон, проналазач и пионир кинематографије, генерал Џон Першинг, командант америчког експедиционог корпуса у Првом светском рату, Адолф Окс, оснивач и власник "Њујорк тајмса", Огден Рид, издавач "Хералд трибјуна", Хајрам Перси Максим, проналазач и радио-пионир, Фредерик Јуџин Ајвс, пионир колор и стереоскопске фотографије...
МЕЂУ онима којима је дат дар, да све што дотакну претворе у нешто лепо, мудро, добро, јесте и Београђанка Душица Савић Бенгијат - по образовању археолог, која је као млада била у тиму професора Драгослава Срејовића, док је откривао Лепенски вир, а потом постала и успешан писац, илустратор, сликар...
ЛИКОВНОМ ствараоцу који је безмало шест деценија присутан на домаћој, али и иностраној сцени, Мирољубу Филиповићу Филимиру, у Центру за културу Ковин биће приређена велика ретроспектива.
Народни музеј у Лесковцу обележева 100 година од када је одржана прва изложба у овом граду и то чини изложбом под називом „Акварели Милана Врбића“ и промоцијом истоимене монографије аутора Живојина Прокоповића.
У ОРГАНИЗАЦИЈИ Културног центра Војводине „Милош Црњански”, Градског позоришта Семберија у Бијељини, Матице српске и Удружења „Суматра”, у среду, 23. априла у 18 часова, у Галерији центра за културу у Бијељини, биће одржана манифестација „Дани Милоша Црњанског у Републици Српској”.
УМЕТНИЧКА инсталација "Плави шум" Милице Николић биће пред публиком 4. маја, у Уметничкој галерији "Стара капетанија". Ауторка кроз овај мултимедијални рад истражује симбол срца - не само као физичког органа, већ и као центра емоција и човекове рањивости.
Коментари (0)