ТОРНАДО КОЈИ ЈЕ ЗА СОБОМ ОСТАВИО ЛЕПОТУ: Опроштај од редитеља Јагош Марковића (1966- 2023)

М. Мирковић - В.Стругар

28. 09. 2023. у 12:19

НИЈЕ се први пут Алејом заслужних грађана на Новом гробљу проломио аплауз - но аплауз који је на вечни починак испратио Јагоша Марковића, великог маштара и мештра од театра, посебан је и незабораван баш као и све што је Јагош био и што је створио. Крајње спонтан, зачуо се понајпре стидљиво, у тренутку када се мноштво ожалошћених већ помало разилазило, задржао свакога од њих у месту и... трајао и трајао, јер као да нико није желео први да прекине тај последњи позоришни поздрав великом позоришном човеку. Претходно је, опет посве у складу са свиме што је Јагош представљао, Алејом одјекнуло дирљиво извођење песме "Живећете увек са мном".

ТОРНАДО КОЈИ ЈЕ ЗА СОБОМ ОСТАВИО ЛЕПОТУ: Опроштај од редитеља Јагош Марковића (1966- 2023)

фото: Н. Скендерија

Глумац је Бранимир Поповић дирљиво у Алеји беседио о дечаку из Титограда, који је уобичајене дечје игре заменио величанственом и магичном игром у позоришту, и већ са 12 година тражио од тета Вање, тадашње управнице позоришта, да режира, представу за децу, "Плава боја снијега" Григора Витеза!

- Е тај храбри и помало дрски дечак постаје Јагош Марковић, редитељ, маштар један од најзначајнијих стваралаца нашег времена - рекао је Поповић. - Такав, препун енергије и чежње за недосегнутим, закорачио је у изазовни Београд, спреман да буде онај са штитом или на њему. Јагошев темељ и коридор одредили су његов родни град, његов Београд, његово море у чудесној Боки где се отиснуо на своје последње путовање, сањајући и одбијајући да прекине тај сан.

Аплаузом, и то онаквим какво не памти српско позориште, испраћен је и са Велике сцене његовог матичног, Народног позоришта. Колеге, пријатељи, поштоваоци на ногама су се опраштали од редитељског мага: само је он недостајао, да као и увек, изађе пред своју публику, "таленте и обожаваоце" и са раширеним рукама и још ширим осмехом, ужива у дугом пљеску. Нажалост, био је то онај последњи аплауз, почаст и поздрав човеку чији јединствени шарм никога није остављао равнодушним.

- Био је велики дечак у свету одраслих. Само свој и неупоредив. Позориште је било део његовог бића. Игра доведена до краја савладавала је све препреке, и успевала. Kод Јагоша је позориште било страст, до последњег атома снаге и даха - рекао је Светислав Гонцић, управник Народног позоришта. - Али, и уметност, она истинска, која понекад не може речима да се опише, велика, права и непоновљива. Јагош је од имена постао одредница - "Јагошева представа", "Јагошева естетика", "Јагошев глумац"...

Да је Марковићево име било синоним за позориште, истакао је и Душан Ковачевић, додајући да су његове представе као торнадо који је за собом остављао лепоту:

- Причали смо недавно телефоном, а разговор завршили договором да се видимо крајем овог месеца кад се врати у Београд. Ја ћу и даље чекати, и чекати, јер можда је све ово само јефтина велика позоришна илузија, пријатељу мој - речи су нашег академика, управник Звездара театра, драмског писца и редитеља чији је комад "Урнебесна трагедија", Јагош премијерно поставио у мају ове године.

Била је то последња Марковићева режија у Београду, али и карта за Санкт Петербург, чијем се најављеном гостовању у Александринском театру бескрајно радовао:

- Тражио је да му телефоном детаљно испричам како је било у Санкт Петербургу где смо играли представу "Рат и мир". Какав је театар, сцена, чак и прозори. Тражио је све слике и снимке - открио је редитељ Борис Лијешевић. - Последњи видео снимак који сам му послао био је са гроба Свете Kсеније Петроградске, код које глумци и редитељи долазе уочи неких важних наступа и моле је за помоћ. Да сам тог дана док смо разговарали знао да му време истиче и да се сутра неће пробудити, ја и даље не знам шта бих му рекао. И да ли би, уопште, речи биле довољне да изразе колико га волим и колико ми значи. У Црној Гори има једна изрека, уместо саучешћа, каже се "душа му пјевала у рају". Ми сви знамо да је Јагошева душа непрестано певала. Дубоко верујем да је певала чак и у часу смрти. И надам се да је било без бола и без страха, душа моја најостљивија. Са том песмом нас дочекај у светлости, чистоти и радости. И нема збогом. Ту си.

Једна од његових омиљених глумица Радмила Живковић, с пуно туге присетила се њихових дугих разговора у којима ју је Јагош, с пуно духа, понекад звао "госпођа Фројд, девојачки Јунг":

- Био ми је пријатељ, друг, била сам му и мама, и сестра, и тетка. Водили смо свакојаке разговоре. Наше надреалне слике смо размењивали и видели нешто "иза". Сада је то изгубљено и ја нисам спремна да прихватим. Рано, прерано је отишао. Огроман, широк човек. Разумели смо се погледом. Он је био не само моје огледало, него и огледало свих нас који смо са њим радили и расли, и као људи и професионалци. Он се огледао у нама, а ми у њему.

О преминулом редитељу говорили су и Тамара Вучковић, Југ Радивојевић, Молина Удовички, а Небојша Дугалић (који је код Јагоша последњи пут играо "Магбету") присећао заједничких прича, пре свега о позоришту, у којима је сваки тренутак био непроцењив:

- Јагош је био човек који цео живот није желео ништа друго,осим да да све од себе. И неко ко се свима осећао дужан, и неко ко је стално морао да јури даље. Увек кад оду овако ретки и овако громадни људи, прво осетим стид што смо их док су били са нама некако подразумевали, као да смо их заслужили. А онда кад оду, накнадно вртоглаво порасте цена сваког тренутка који смо с њим поделили. Надам се да ће сада јурити негде даље, да му неће бити тако тесно као овде. Јагоше мој добри, радуј се тамо у загрљају Господњем...

Подршка и снага

ЈАГОШЕВА је кћи Марија у сузама испричала да је отац био и јесте њихово сунце, подршка, леђа, радост, весеље и осмех, њихова снага најснажнија, и истакла да се они не опраштају од њега јер "смрт не постоји, постоје сеобе".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”