ПОЗОРИШНА КРИТИКА: Снаго, не пристај да будеш досадна
ПРВИ поглед на филмску сценографију прве представе на 57. Битефу, који се одвија под слоганом "Снаго, не пристај да будеш нечија", "Деца сунца" Горког је толико импресиван, да се у публици зачује уздах одушевљења.
Дневна соба ликсузне виле и степенице делују као два простора, која ће, очигледно, поделити радњу у два паралелна тока, гледалац се понада, мотивисана добоком психолошком анализом ликова, како Горки пише.
Словеначка редитељка, Матеја Колежник, у Шаушпилхаусу, у Бохуму, одлучила се за натурализам, који у делима руског класика никада не функционише добро. Када Немци играју Русе, то је обично узбудљиво, како због судара различитих светова и менталитета, тако и због "немачке школе" у театру, врхунске прецизности и сјаја, којим блистају простудиране драме највећих светских класика. Колежник је са уметницима из Бохума врло прецизно, филигрански, у одличном ритму, поставила мизансцен, који је разиграо прекрасан сценографски амбијент виле научника Протасова, који, док се свет око њега руши и породица раслојава, сања да спаси човечанство и заснује клицу живота у епрувети.
"Децом сунца" зове људе са визијом, који, нажалост, не живе у стварном свету и он им, логично, узвраћа катастрофом. Но, на томе се и завршила драматичност радње комада.
Иако су сви актери драме Горког, жена, сестра, друштвени миље у коме се припрема социјална револуција због појаве колере коректно приказали своје ликове, сама представа по Горком, обично веома узбудљива, била је испражњена од живости, на чудан начин шематизована и механичка, тако да се квалитет одличне продукције убрзо претворио у очекивање стварног драмског искорака из сивила неразумевања и неспоразума различитих животних незадовољстава богатог света, а и оних који са њима живе, као нижи социјални слој. Монотонија односа између ликова, а мало и микрофони, које је носио сваки од ликова на сцени дотукли су узбуђење, са којим се очекује расплет овако узбудљиве драме. Овога пута смештена у шездесете године прошлог века, драма "Деца сунца" Максима Горког је, на почетку 57. Битефа, била лепа поставка доброг драмског текста, али недовољно атрактивна, да би заинтересовала публику фестивала, који је установљен и постоји због померања граница у сваком, позоришном и друштвеном, смислу.
Закључак је да, када дижемо глас против пречесто гледаних ирелевантних сценских пројеката на нашем фестивалу, треба пажљиво да одмеримо шта желимо као њихову супротност.
Јер, можда нам се то и оствари, као у случају "Деце сунца" из Бохума, велика, квалитетна представа, али којој дух савременог театра измиче.
Препоручујемо
ПОЗОРИШНА КРИТИКА : Прапочетак успеха - Гете “ (Пра)фауст“, режија Борис Лијешевић, БДП
29. 06. 2023. у 16:26
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)