ТРИЈУМФ JEANNE И "ЛИНДИТЕ"На 57. фестивалском издању Битефа изведено девет представа у такмичарском програму

В.СТРУГАР

12. 10. 2023. у 12:07

ОВОГОДИШЊЕ 57. издање Битефа протекло је у знаку две доминантне представе, што су показале и одлуке жирија: Гран-при "Мира Траиловић" за најбољу представу у целини добила је Jeanne, док је Специјалну награду "Јован Ћирилов" освојило остварење "Збогом, Линдита" коме је припалo и признање листа "Политика" за најбољу режију.

ТРИЈУМФ JEANNE И ЛИНДИТЕНа 57. фестивалском издању Битефа изведено девет представа у такмичарском програму

фото М.Гардер

Представа Jeanne Иване Сајко, у режији Ање Суше, заједнички је пројекат Шведског гостујућег позоришта Рикстеатрен и Краљевског драмског позоришта Драматен, а у образложењу жирија се наводи:

- То је богато позоришно искуство које плени својом комплексношћу. Реч је о бајци о класама, херојима и револуцијама, о капитализму и апокалипси, која се креће кроз регистре историје, кроз фантазију, сећање, самокритику и прорицање судбине.

У доброј традицији Битефа и овог пута десило се једно позоришно откриће: Марио Бануши, по чијем концепту и режији је Народно позориште из Атине извело представу "Збогом, Линдита" - редитељ је пред којим је тек велика каријера. Са само 24 године, поставио је на сцену једну изузетну представу, дубоко интимну, истовремено и универзалну - о смрти најмилијих и жаловању најближих. Уз погребне ритуале, препознатљиве на целом Балкану, у потпуној тишини и болу без речи, тече предства у којој је свака слика снажна, вишезначна, сугестивна, толико да се утискује у емоцију и трајно памћење сваког гледаоца који је присуствовао њеном извођењу.

фото Битеф

Редитељ је освојио Специјалну награду "Јован Ћирилов" за изузетан допринос позоришној уметности, а стручни жири, између осталог, наводи:

- Иако високо ценимо Банушијеву режију, његов рад са светлима и музиком, као и извођаче на сцени, Банушијев таленат, интуиција и вештина у обради времена и темпоралности, истичу се као изузетан допринос извођачкој уметности.

Међународним жиријем 57. Битефа председавала је проф. др Ана Вујановић, у њему су били и драмски писац и позоришни редитељ Жорис Лакост, глумица и професорка глуме Наташа Барбара Грачнер, ликовни и уметник перформанса Синиша Илић и драматуршкиња Ирис Рафетзидер. Ни "Политикин" жири није имао дилеме коме да припадне признање за режију, оцењујући да Банушијев рукопис "доноси емотивне, снолике и поетски изражајне одблеске смрти и суочавања с њом", а одлуку су донели редитељи Андраш Урбан и Вељко Мићуновић, као и представници редакције листа.

Свечано затварање фестивала протекло је у знаку плесне представе Wакатт која је изведена у Народном позоришту, на чијој сцени је своје умеће показала трупа Плесног позоришта Фасо.

57. Битеф одржан је од 3. до 10. октобра под слоганом "Снаго, не пристај да будеш нечија", а у главном програму приказано је девет представа - из Немачке, Грчке, Литваније, Мађарске, Шведске, Белгије, Буркине Фасо и Србије.

Фестивал су традиционално подржали Секретаријат за културу Града Београда и Министарство културе Републике Србије, као и Делегација Европске уније у Србији, Гете Институт, Амбасада Савезне Републике Немачке и Амбасада Грчке.

ГЛАС ПУБЛИКЕ

НАГРАДУ публике добила је литванска опера-перформанс "Сунце и море" ауторки Ругиле Барзжукаите, Ваиве Граините и Лине Лапелите. Оцењујући сваку од представа оценама од 1 до 5, публика је ову продукцију наградила високом средњом оценом 4.61.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЦЕНА СИРОВЕ КАФЕ НИКАД ВЕЋА: И произвођачи у Србији морали да коригују цене