ОМАЖ НАДЕЖДИ ПЕТРОВИЋ У ПАРИЗУ: Уметничко-документарна изложба о великој уметници и родољубу (ФОТО)

Културни центар Србије у Паризу приредио је омаж поводом 150 година од рођења велике српске уметнице Надежде Петровић која је једним делом своје каријере, од 1910. до 1912. године, успешно стварала и у Паризу. Почаст чувеној сликарки одата је баш на њен рођендан, 11. октобар, у присуству великог броја публике.

ОМАЖ НАДЕЖДИ ПЕТРОВИЋ У ПАРИЗУ: Уметничко-документарна изложба о великој уметници и родољубу (ФОТО)

Фото: Горан Чворовић

- Надежда Петровић је била свестрана личност која се бавила сликарством, фотографијом, педагошким радом, ликовном критиком, женском еманципацијом, колективним деловањем, као и друштвено-политичким питањима, у периоду историјских и уметничких превирања почетком 20. века. Са временске дистанце веће од једног века, уметност Надежде Петровић може се сагледати као пионирски подухват жене која је готово у свему чиме се бавила била предводница, а највише на уметничком пољу – истакла је на отварању директорка Музеја савремене уметности Маријана Коларић.

Документарна изложба, чије су ауторке кустоскиње Музеја савремене уметности Мишела Блануша и Катарина Крстић, представља живот и уметничко дело Надежде Петровић, са фокусом на њен боравак у Паризу. Изложба је организована кроз хоронолошко-тематске целине.

Први део представљају фотогорафије, приватна преписка и филмови о њеном уметничком раду. Други сегмент је осврт на њен ликовни опус настао током боравка у Паризу, уз репродукције неких од њених најзначајнијих дела. Због захтевне процедуре када је реч о овако великим уметницима, нису могли да буду изложени оригинали.

Коларићева је нагласила да посебно задовољство причињава чињеница да је Надежда Петровић понела титулу Унескове личности 2023. године.

Надежда Петровић је истовремено остала упамћена и као велики родољуб у балканским ратовима и Првом светском рату.

- Добровољно је учествовала у борби за своју отаџбину коју је неизмерно волела и искрено осећала. Док је неговала рањенике, у паузама је сликала призоре око себе, рушевине, официре, шатор војне болнице. Нажалост, бринући се о оболелима, и сама се разболела и умрла од тифуса у 42. години живота, 3. априла 1915. године, у Војној болници у Ваљеву – подсетила је директорка Музеја савремене уметности.

У Паризу је на омажу присуствовао и Слободан Чворовић, председник Удружења потомака ратника из Чачка, родног града славне уметнице.

- Надежда Петровић је своје лаковане ципеле и свилене хаљине заменила болничком униформом. Изгубила је само једну битку, са тифусом. Чачак се поноси својом Надеждом – рекао је Чворовић за "Новости".

Уметничко-документарну изложбу прати и лепо осмишљен каталог.

 
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!