ОВЕКОВЕЧИО СЛОБОДАРСКИ ДУХ: Српска академија наука и уметности и Факултет ликовних уметности, обележавају јубилеј Сретена Стојановића
У ЧАСТ скулпторског великана, који је најупечатљивије овековечио Његоша и Карађорђа, академика и професора Сретена Стојановића (1898-1960), Српска академија наука и уметности и Факултет ликовних уметности, заједнички обележавају јубилеј - 125. година од рођења.
![ОВЕКОВЕЧИО СЛОБОДАРСКИ ДУХ: Српска академија наука и уметности и Факултет ликовних уметности, обележавају јубилеј Сретена Стојановића ОВЕКОВЕЧИО СЛОБОДАРСКИ ДУХ: Српска академија наука и уметности и Факултет ликовних уметности, обележавају јубилеј Сретена Стојановића](/data/images/2023-11-21/424639_stojanovic-2-strahinjica-bana-82-foto-milan-sekulic-kolekcija-milana-prosena_fmob.jpg)
Фото промо
Тако ће у четвртак, у Свечаној сали САНУ, бити одржана академија, на којој ће о његовом животу, вајарском опусу и споменицима, али и архитектонским интервенцијама, говорити Вера Грујић, Јасмина Чубрило и Милан Просен. Док је у управо реновираној Галерији ФЛУ, прошле недеље, отворена изложба његових дела из фондова САНУ, Музеја савремене уметности, ФЛУ, Универзитета уметности и Музеја Југославије.
Поставку чине прикази архитектонских ремек-дела Злоковића и Брашована, на којима су Стојановићеви рељефи и архитектонска пластика, али и портрети великана, попут Андрића и Миланковића, као и скулптуре, којима је представљен ванредни вајарски дар. Уз то, изложене су и скице за његове непревазиђене монументалне споменике.
![](/data/images/2023-11-21/424637_stojanovic-borba_ln.jpg?1700583324)
Фото промо
Рођен је у породици православних свештеника 1898, у Приједору, где је завршио основну школу. Средњошколско образовање започео је у Тузли, али је због револуционарних и слободарских идеја, истеран из гимназије, да би по избијању Првог светског рата, као припадник "Младе Босне", био осуђен на вишегодишњу робију.
- То је било чудно време, када су деца, узвишеношћу свога духа, понела у славу родитеље, збунила жандарме, препала судије, и тешко забринула стару монархију. Малено по обиму, али снажно по замаху, дело дечака из "Младе Босне", сјајна је звезда која преко мрачног свода прелети, али остави траг у врелим срцима - записао је Сретен Стојановић, чији је брат, лекар Младен Стојановић (1896-1942), такође Младобосанац, у време Другог светског рата страдао на Козари, а потом проглашен за народног хероја.
Умео да слуша и да чује
У ТЕКСТУ поводом 100-годишњице рођења, историчар уметности Јован Деспотовић, наводи и овај опис Стојановића: "онако крупан и стасит, некако природно усађен у ову земљу, са пријатним басом и отвореним погледом, био је природа која је привлачила људе својом сигурношћу, неуништивим оптимизмом и здравим народским хумором; он је био нежан према породици, благ према пријатељима, умео је да слуша и да чује, да се прилагоди, да попусти, да прећути, да увек добро заштити своје интересе, али и да грмне на оне који му сметају у пословима, да лупи шаком кад је требало, да саспе у лице све што је мислио. Такав какав је био, уз то весео, добар певач, пун прича и досетки, бистар и промоћуран, понекад Давид Штрбац, он је имао све што је потребно за живот међу људима и са људима".
Ликовно образовање Стојановић је стицао на бечкој Академији, где је радио под утицајем професора Франца Целезнија и Станислава Романа Левандовског, да би после Првог светског рата студирао у Паризу, код чувеног Антоана Бурдела. У Београду долази 1922. и прикључује се уметницима напредних схватања, окупљеним око групе "Облик".
Заједно са Ристом Стијовићем, Томом Росандићем и Петром Палавичинијем поставља темеље савремене српске скулптуре. Радове представља колективно и самостално, а пише и ликовну критику. Излагао је у Паризу, Лондону, Барселони, Риму, Прагу, Москви и Венецији. Професорску каријеру започиње на Вишој педагошкој школи и наставио на Академији ликовних уметности.
![](/data/images/2023-11-21/424638_stojanovic-sa-suprugom-jelenom_f.jpg?1700583376)
Фото промо
Поред интензивног уметничког рада и после Другог светског рата, Стојановић остаје друштвено активан: постаје председник Народног фронта Београда, секретар Савеза ликовних уметника Југославије, председник Удружења ликовних уметника Србије, ректор Академије уметности, уредник часописа "Уметност" и покретач "Просветине" едиције "Сликари и вајари", у оквиру које је објављено двадесетак монографија српских уметника.
У САНУ је за ванредног члана примљен 1950. а за редовног 1959. Преминуо је годину дана потом, у Београду, остављајући један од највреднијих скулпторских опуса у српској уметности 20. века.
![СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат](/data/images/2020-11-25/41908_sergejtrifunovic0420022020_kf.jpg?time=1739359130)
СЕРГЕЈ ТРИФУНОВИЋ О ПРОДАЈИ СББ-А: Добра је фора да се на крају продаш фирми с којом си водио рат
ГЛУМАЦ и бивши председник Покрета слободних грађана Сергеј Трифуновић коментарисао је продају бизниса Драгана Шолака у Србији.
12. 02. 2025. у 12:02
![ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи](/data/images/2025-02-12/572152_jasna-bosnjakovic-nikad-nije-kasno_kf.jpg?time=1739372786)
ОТКРИВЕН УЗРОК СМРТИ СРПСКЕ ПЕВАЧИЦЕ: Преминула у колима Хитне помоћи
ЈАСНА Бошњаковић, певачица и некадашња учесница шоуа „Никад није касно“, преминула је изненада у 48. години, на путу ка болници.
12. 02. 2025. у 16:05
![3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми? 3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?](/data/images/2025-02-11/571873_vedrana-rudan-zoran-milanovic-marko-perkovic-tompson-foto-yt-printscreen-profimedia-ata-images-2_kf.jpg?time=1739290351)
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"
"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."
11. 02. 2025. у 17:12
Коментари (0)