КИНЕСКИ РАТНИЦИ, СТАРИ 2.200 ГОДИНА, ПОСЛЕ БОЖИЋА НАПУШТАЈУ СЕГЕДИН: Изложбу "Благо древне Кине" видело хиљаде туриста, укључујући српске

В. Црњански Спасојевић

04. 01. 2024. у 16:48

НА хиљаде посетилаца из целе Европе, укључујући Србију, посетило је од маја међународну археолошку изложбу у Мора Ференц музеју, у Сегедину - "Благо древне Кине", на само три сата вожње од Београда. Реч је о 45 оригиналних кинеских скулптура ратника од теракоте, старих најмање 2.200 година. Изложба траје до 7. јануара.

КИНЕСКИ РАТНИЦИ, СТАРИ 2.200 ГОДИНА, ПОСЛЕ БОЖИЋА НАПУШТАЈУ СЕГЕДИН: Изложбу Благо древне Кине видело хиљаде туриста, укључујући српске

Фото: В. Црњански Спасојевић

Изложба се састоји из два велика дела. У оквиру првог, у приземљу, налазе се војници од глине, различитих рангова. Разлике у рангу могу се видети према одећи, фризури, наоружању и положају у ком се војници налазе.

У првој просторији су четири фигуре, од којих једна води коње, као и реплике бронзаних ратних кочија коришћених у борби, које су биле сахрањене заједно са царем и његовом бесмртном војском.

У другој просторији је формација коју чини 41 фигура од теракоте. Војници су сложени онако како су нађени - у војној формацији са оружјем у рукама. Чине је пешадија, стрелци, генерали и коњаници. Војска стоји у полумраку, чекајући наређење за покрет, док се у позадини чује музика ратника који крећу у бој и звук мачева у борби.

Скулптуре су високе између 1,7 и 2,2 метра. Целу колекцију, иначе, чини више од 7.000 потпуно различитих фигура (не постоје две исте), закопаних у гробници првог кинеског цара Ћин Ши Хуанга, који је ујединио Кину, 221. године пре нове ере. Веровало се да ће тако, и након смрти, цар имати војску којом заповеда.

Ратници Сјена су откривени у марту 1974. Открио их је сељак, на њиви, а ископавања су почела убрзо након открића. Археолошка локација налази се 33 километра од града Сјен, у провинцији Шанси. Ратници Сјена били су поређани на три нивоа. Прво су ископане скулптуре са дубине од четири до осам метара, а музеј под именом Музеј првог цара династије Ћин постављен је на рушевинама и отворен за јавност 1979.

Први ниво "чувало је" више од 6.000 ратника, а други 1.300. Најмање их је нађено на трећем нивоу - седамдесетак.

Цео музеј је комплетиран 1994. Скулптуре су наоружане луковима и стрелама, копљима, мачевима... Наоружање је у време открића било и даље веома оштро.

Године 1980. откривене су и две обојене бронзане кочије, чије су реплике изложене. Свака се састојала од 3.000 делова и вукла су је четири коња.

Откривене артефакте УНЕСКО је 1987. прогласио светском баштином.

Други део изложбе налази се у сали на спрату, где је изложено око 130 аутентичних предмета из династије Хан и номадских племена. Ови предмети илуструју свакодневни живот људи и њихове погребне обичаје. Ту су чиније, фигуре и различити предмети од жада, бронзана огледала, модели кућа, новчићи, печати итд. Централни артефакт у овом сегменту изложбе јесте погребно одело царске династије Хан, које се састоји од 1.460 плочица од жада спојених златним нитима, за које је утрошено 958 грама злата. Ово погребно одело, како су га Кинези називали "кутија од жада", пронађено је у провинцији Анхуи.

Владари династије Хан сахрањивани су у оваквој "одећи", као симболу племићког статуса. Уколико је у питању цар, жад је повезиван златним нитима, док су остали чланови владарске породице или племства добијали сребрни, бакарни или свилени конац, зависно од статуса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

ПОГИНУО ФУДБАЛСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВАЦ! Пре две године избегао смрт правим чудом, данас није!