БИО ЈЕ ГЛАС СЛОБОДЕ И САВЕСТИ: Омаж Слободану Машићу (1939- 2016) на изложби у Галерији Графичког колектива

М.Краљ

19. 02. 2024. у 16:27

АРХИТЕКТИ, графичком дизајнеру, уметнику, првом српском независном издавачу, великом прегаоцу у борби за слободу изражавања и јавне речи, Слободану Машићу (1939-2016), који је оставио дело изузетног значаја за српску културу, одужиће се и Графички колектив.

БИО ЈЕ ГЛАС СЛОБОДЕ И САВЕСТИ: Омаж Слободану Машићу (1939- 2016) на изложби у Галерији Графичког колектива

Фото Графички колектив

Повом свог 75. рођендана, у галеријском простору у Улици Драгослава Јовановића 11, вечерас у 18 часова отвориће изложбу у његову част, са поднасловом који би требало да укаже на суштину Машићевог стваралаштва - "Етика и естетика комуникације указује".

Графички колектив ће се у години јубилеја фокусирати на оне стваралачке личности и појаве које су својим деловањем обележиле време у коме су живеле, какав је недвосмислено био Слободан Машић, један од корифеја у области графичког дизајна у Србији у другој половину 20. века.

- Феномен Машић у својој пионирској мисији и у различитим креативним формама обележио је и живот Графичког колектива - истичу у овој институцији. - Етаблиран у културним токовима ове сцене, Машићева витална личност је срећан спој персоналне енергије и стваралачке визије, креативности и континуитета.

Фото Графички колектив

Данојлићеве "Муке с речима", једно од Машићевих независних издања

Његов богат опус изложба тако прати у различитим областима. И то кроз плакате које је радио шезедесетих, седамдесетих и осамдесетих година прошлог века, али и преко првих независних издања књига (Студио "Структура" и Едиција "Нова"). Међу експонатима су и они који сведоче о обликовању визуелног знака београдског ФЕСТ-а, као и графичке идентификације позоришног фестивала БИТЕФ (плакат и каталог).

- Ово је само кратак увид у деловање овог човека-институције који својом храброшћу и аутономијом постаје узор - тврде у Графичком колективу. - Свакако, неизоствани део овог креативног тима била и Савета Машић.

Импресиван опус

ОДМАХ по дипломирању на Архитектонском факултету 1966. са сликаром Леонидом Шејком и песникињом Маријом Чудином основао је алтернативну издавачку кућу "Независна издања", а две године потом и студио Structure - атеље за графички и архитектонски дизајн, са Саветом Машић, Драгошом Калајићем и Бором Ћосићем. Активно је учествовао у догађајима 1968. као графички уредник левичарске ревије "Сусрет". Исте године дизајнирао је филмове "Рани радови" Желимира Жилника и "Невиност без заштите" Душана Макавејева, и урадио сценографију за позоришну представу "Карамазови" у Атељеу 212. Самостално је излагао у Музеју примењене уметности и Салону МСУБ, на венецијанском Бијеналу и групним изложбама у Варшави, Тојами, Колорадо Спрингсу, Килу, Брну, Штутгарту, Паризу, Љубљани, Загребу... Добитник је награде Бијенала у Брну, Октобарског салона, Стеријиног позорја, Мајског салона.

Машић је био део историје Графичког колектива и као један од иницијатора манифестације "Контакт" (уз Богдана Кршића и Милоша Ћирића), која је установљена 1971. и представљала је пионорски подухват у југословенском културном простору са идејом мапирања домета графичког дизајна. Током шест издања, до 1976. "Контакт" је представљао значајне ствараоце у овој области. Машић је био део истог ауторског тима који су "Контакт" обновили осамдесетих година. У установљавању пројекта "Грифон", 1996. године, који се и данас негује, Машић је, такође, имао свој удео.

Фото Графички колектив

Плакант једног од првих Битефа

- Машићево присуство у историји Графичког колектива видљиво је и у другим пројектима и гестовима - текстовима, отварањима изложби када је његов говорнички дар доминирао, а неговано је и пријатељско дружење као и подршка и охрабрење у облачним данима - пише поводом овог омажа великом уметнику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАД У НЕВЕРИЦИ: Ево шта је управо саопштио потпредседник руске владе Дмитриј Чернишенко