КАРАЂОРЂЕВА СМРТ КОЈА ЈЕ ПОТРЕСЛА ЈУГОСЛАВИЈУ: Кадијевић открио зашто је Марко Николић био идеалан за улогу Вожда (ФОТО)

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

19. 02. 2024. у 21:06

КАРАЂОРЂЕВА смрт је југословенска телевизијска историјска драма из 1983. године коју је режирао Ђорђе Кадијевић, а сценарио написао Данко Поповић. Ово филмско остварење, као и већ легендарна серија "Вук Караџић", коју је такође режирао Кадијевић, сматра се великим дометом југословенске филмсе сцене.

КАРАЂОРЂЕВА СМРТ КОЈА ЈЕ ПОТРЕСЛА ЈУГОСЛАВИЈУ: Кадијевић открио зашто је Марко Николић био идеалан за улогу Вожда (ФОТО)

Фото: Архива Новости

Текст из ТВ Новости вам преносимо у целости, као и фотографије са снимања овог култног остварења које је редитеља Ђорђа Кадијевића виниуло у звезде.

Лета господње 1817. Мелентије, архимандрит манастира Враћевшница, начини овај запис за спомен потомству о греху и покајању Вожда српског Ђорђа Петровића Црног који би изабран од народних старешина за Вожда лета 1804. у Орашцу, који подиже у Србији буну на дахије и кратком десницом уз божју помоћ, задоби победу над војскама везирским и царским, и покида ланце вековног ропства и девет година војевао и владао у Србији као господар. А лета 1813, спутан неслогом српских старешина и скршен болешћу, нађе се на удару силне српске војске и не могући се одупрети турској сили, а ни отрпети пораз и гледати немоћан неописана страдања свог народа, пређе преко Саве у Немачку, земљу туђинску. И потуцајући се у туђини четири дуге године, прогнан из Немачке, напола заточен у Русији, притиснут чувством кривице, у жудњи да окаје свој грех лета 1817. пређе из Влашке преко Дунава и врати се у Србију. Али дотле у Србији је постао нови господар...

Овако лепо сроченим уводом започиње прича о срмти Карађорђа и околностима које су довеле до ње у ТВ филму "Господари" који се, по сценарију Данка Поповића, ових дана снима у околини Велике Плане. Редитељ је Ђорђе Кадијевић, а главне улоге тумаче Марко Николић (Карађорђе), Александар Берчек  (Милош Обреновић), Бора Тодоровић (Наум), Павле Вујисић (Вујица), Миодраг Радовановић Мргуд (Марашли Али Паша), Мики Крстовић (Мелентије) - уз Светозара Цветковића, Јована Јанићијевића, Горицу Поповић, Тому Курузовића и друге.

На питање да ли је било тешко пронаћи глумца који ће својом појавом и унутрашњим хабитусом моћи да задовољи слику коју, још из школске клупе, имамо када је у питању вођа Првог српског устанка, редитељ каже:

Фото: Архива Новости

 

- Ваљало је пронаћи глумца који у себи спаја две компоненте: с једне стране дивљи, скоро ирационални нагон за владањем, а с друге који има нешто од оног витешког, племенитог и топлог - тачније човека кога морате волети, а истовремено га се и бојати. Што се тиче Марка Николића он једино нема Карађорђеву висину, Вожд је имао преко два метра, али има зато ту чврстину, ту неку опорост у појави и наступу, која омогућава да се појави као равнопаран партнер једном Милошу. Дакле, без обзира што сви знамо како је Карађорђе завршио, ми морамо да се надамо да он може и победити Милоша, да може победити саму историју и логику историјских догађаја, а не већ унапред бити предодређен као жртва. 

Питање које се неминовно намеће у контексту приче о смрти Карађорђа је како како објаснити наивност мудрог човека какав је био Карађорђе, бременитог свакојаким искуством и са српске и са турске стране, који после готово деценије избивања из Србије, верује да би се могла повратити 1804. година? 

- По доласку у Србију 1817. године Карађорђе је сигурно морао да рачуна на тешкоће као и на то да се целокупна светска политичка ситуација битно изменила, оно што је, рецимо, луцидни Милош Обреновић у својој сељачкој интелигенцији јасно схватио. Међутим, Карађорђе је очигледно у себи носио импулс неукротиве, револуционарне жеље за акцијом, уз, рекао бих, једну прометејску упорност - каже Кадијевић. - За разлику од лукавог, српског сељачког објективизма једног Милоша - Вожд је својом месијанском свешћу желео да поново покрене масе, идући против саме историје. Његовим убиством Милош је можда у први мах спречио ново крвопролиће, али ништа није уштедео у крви. Оно чега је била поштеђена његова генерација платила је следећа, платила је кумановска битка, платили су балкански ратови. Дакле, дефинитивно ослобођење српског народа од Турака коштало је по мом осећању далеко скупље него да је Вожд остао жив и остварио своју замисао.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE