СЛАВОМИРУ ГВОЗДЕНОВИЋУ УРУЧЕНА НАГРАДА УДРУЖЕЊА КЊИЖЕВНИКА "СИМО МАТАВУЉ": На књижевној вечери у Адлигату Гвозденовић и Мирослав Алексић
СЛАВОМИР Гвозденовић, песник из Темишвара, добио је награду Удружења књижевника Србије "Симо Матавуљ", коју му је уручио председник УКС Милош Јанковић, на књижевној вечери у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу Адлигат (Музеј књиге и путовања, Музеј српске књижевности). Осим Гвозденовића, на књижевној вечери гостовао је још један добитник Драинчеве награде, новосадски песник Мирослав Алексић.
О песничком опусу двојице стваралаца говорио књижевник и издавач Гојко Божовић, а догађај је музички пропратила Милица Миловић, диригент црквеног хора "Острог". Присутне је поздравио председник Савеза Срба у Румунији Огњен Крстић.
Председник Адлигата Виктор Лазић је истакао да су двојица гостију, иначе чланова овог удружења, подржала Адлигат од самог оснивања и да се у Музеју српске књижевности већ налази легат Славомира Гвозденовића, а да је Мирослав Алексић био један од кључних стручних саветника у периоду оснивања.
Славомир Гвозденовић (Белобрешка, Румунија, 1953.) дипломирао је српски језик и југословенску књижевност на Универзитету у Букурешту и докторирао са темом "Језик и стил у поезији Васка Попе". Члан је Удружења Адлигат, Савеза писаца Румуније и почасни члан Удружења књижевника Србије. Суоснивач је Вукове задужбине и члан сарадник Матице српске. Оснивач је подружнице УКС у Темишвару и један је од покретача Лиге српско-румунског пријатељства у Букурешту и Темишвару. Такође је један од оснивача Савеза Срба у Румунији. Био је представник Срба у парламенту Румуније, члан Савета дијаспоре при Влади СР Југославије. Изабран је за првог председника Скупштине дијаспоре и Срба у Региону. Живи и ради у Темишвару. Главни је уредник часописа "Књижевни живот". Предаје српску књижевност на Западном универзитету у Темишвару.
Објавио је 30 књига, приредио десетак антологија српске књижевности. Поред многобројних књижевних награда, добио је и Националну награду "Слободан Јовановић" за друштвену и политичку ангажованост од Владе Србије.
Мирослав Алексић (Врбас, 1960.) Дипломирао је на Катедри за општу књижевност и теорију књижевности Филолошког факултета у Београду. Био је секретар Фестивала југословенске поезије младих и управник Народне библиотеке "Данило Киш", у Врбасу. Три године је обављао послове програмског директора Међународног сајма књига у Новом Саду. Уредник је трибине Савремени човек и савремени свет у Матици српској. Обавља послове помоћника управника Библиотеке Матице српске. Члан је Удружења Адлигат, Удружења књижевника Србије, Друштва књижевника Војводине и један од оснивача Друштва новосадских књижевника. Био је учесник Оснивачке скупштине Удружења књижевника Републике Српске.
Поезија му је превођена на руски, енглески, словачки, румунски, мађарски, италијански, бугарски, македонски и русински језик. Песме су му заступљене у педесетак антологија и избора поезије у Србији и иностранству. Добитник је више престижних награда, као и Вукове награде Културно просветне заједнице Србије за 2023.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)