ДА ЛИ ЈЕ МИРЈАНА НОВАКОВИЋ НАШ ТОМАС ПИНЧОН: О домаћој и англофоној фантастици Владислава Гордић Петковић и Младен Јаковљевић
КАКВЕ везе има тајновита проза Едгара Алана Поа, Џозефа Конрада и Хенрија Џејмса са "Завером близнакиња" или кратким романом "Под сенком змаја" Ђорђа Писарева? Шта је заједничко паралелним световима у делима Вилијама Гибсона и Мирјане Новаковић? Куда води "Пут у Биробиџан" Јудите Шалго?
Могу ли се повући повезнице између "Анђеоског срца" Вилијама Хјортсберга, Саре Вотерс и Кристиана Новака? Какви су ментални пејзажи фантастичног у делима Мервина Пика, Томаса Пинчона и Филипа К. Дика?
На ова и многа друга питања, ако не одговоре, а оно бар оквире за размишљање, покушали су да дају Владислава Гордић Петковић и Младен Јаковљевић у књизи "Књижевни ум и подручја фантастике", у издању Матице српске.
Сарадња и коауторство, неуобичајени за нашу књижевно-теоретску сцену, произашли су, како објашњава Младен Јаковљевић, из менторства на последипломским и докторским студијама:
- Није било лако тада пронаћи ментора за рад о аутору какав је Роџер Зелазни. Било је то поље у које се улази опрезно. Грешка је што код нас људи избегавају коауторски рад, док је у свету то пракса већ низ година. У синтези увек настаје бољи резултат. Ја и даље од своје менторке учим, а захваљујући тој сарадњи открио сам нове ауторе, нове приступе и нове теме - каже Јаковљевић, који је сада и сам предавач енглеске и америчке књижевности на Филозофском факултету у Косовској Митровици, и члан Одбора Одељења Матице српске за књижевност и језик.
Он је објаснио како им није била идеја да у монографији дају нову дефиницију фантастике, већ да представе неке писце и могућа читања њихових дела. Јер, како кажу ови аутори, "фантастика је флуидно поље са пуно простора за креативно изражавање и кршење правила".
Владислава Гордић Петковић уједно је најавила "Пинчонову недељу", од 17. до 20. јуна.
- На симпозијуму на Филолошком факултету окупиће се најпознатији познаваоци Пинчоновог стваралаштва - казала је наша позната универзитетска професорка и критичарка.
Додала је и да је Давид Албахари био тај који је код нас "отварао путеве светске књижевности":
- Многе наше књиге такође данас траже нова читања. Рецимо "Јоханс 501" Мирјане Новаковић, који на достојан начин може да парира класицима фантастичне и фантазијске књижевности.
- Мирјана Новаковић је наш Томас Пинчон - додао је Јаковљевић.
На недавном представљању заједничке књиге могло се чути и да "Аркадија" Милете Продановића пародира фантастику колико и транзицију, а да је Јудита Шалго искористила "Фројдове теорије за наратив, да би показала како се могу померати светови и границе".
- Свако од нас има неку своју стварност, што би рекао Филип. К. Дик, а то доказује и наша перцепција прошлости - констатују аутори.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)