НОВО ПРОЛЕЋЕ ДРУШТВА ИЗУЗЕТНИХ: Интервју - Александар Ђурић, почасни председник "Ладе"

М.Краљ

31. 03. 2024. у 16:30

МИ смо елитно друштво, "Лада" је скуп успешних, аутентичних, признатих и препознатих, афирмисаних уметника, тврди њен почасни председник Александар Ђурић.

НОВО ПРОЛЕЋЕ ДРУШТВА ИЗУЗЕТНИХ: Интервју - Александар Ђурић, почасни председник Ладе

Фото Н.Скендерија

У најстаријем српском ликовном друштву, које траје 120 година, према речима овог сликара и историчара уметности, од 37 активних чланова - тројица су акдемици ( Тодор Стевановић, Светомир Арсић Басара и Сава Халугин), десетак је професора Факултета ликовних уметности, а ту су и аутори који су изузетан углед стекли у иностранству (Радомир Дамњановић Дамњан, Милован Десил Марковић, Јармила Вешовић, Бранислав Михајловић...). Прва изложба у част "Ладиних" 120 пролећа отворена је на Сретење у Народном музеју (друштво је и основано на тај дан 1904. на стогодишњицу Првог српског устанка), а недавно су обележавање јубилеја наставили поставком у Галерији 73.

- Код нас је, од "Ладе" старије једино Прво београдско певачко друштво, а ми смо најстарије сликарско друштво - открива Ђурић. - Немамо доказе да смо и настрарије такво друштво у Европи, али обзиром на специфичност, јер је реч о друштву које се нечим бави само из ентузијазма, вере и љубави, сигуртно смо јединствени. Упркос свим недаћама"Лада" траје тих 120 година, током којих се овде само државно удружење променило шест, седам пута. Разлог њеног опстанка, и њене данашње позиције, је у томе што се није урамљивала ни у какав програм, ни поетички, ни политички, чак ни национални, иако је од почетка била друштво српских уметника. Она није омеђана ни на који начин, осим потребом да се кроз уметност проговори о хуманизму, лепоти света, постојања и одгонетања оног што се налази иза слике. Уметност је велика тајна, а наши чланови настоје да је одгонетну, а да је не употребе за неке друге садржаје. Треба напоменути да "Лада" није удружење, него друштво и у томе је велика разлика, јер уметничка удружења, у Европи и код нас, решавају еснафска питања.

о И две јубиларне изложбе представиле су широк спектар поетика садашњих чланова. Шта им је заједничко?

- У време модернизма "Лада" је била лоше тумачена. У том секуларизму, посвећености појединим правцима, у аналитичком приступу уметности, када се инсистирало на појединим облицима изражавања, било да је био у питању енформел, апстракција, нова фигурација, поп арт, концептуализам, формиране су уметничке групе, које су имале свој програм, попут Медијела, Децемнарске групе, док "Лада" није имала програм. Увек је деловала држећи се девизе нека цвета хиљаду цветова. Испоставило се да је тај принцип ближи данашњем времену, представља наслеђе постмодетнизма и не заступа аналитичку свест, већ синтетичку. "Лада" је друштво које заступа синтезу, па су тако дозвољени и сви приступи уметности. Отуда на нашим изложбама та различитост, али са једним заједничким начелом: у "Ладу" могу приступити само потврђени и афирмисани аутори, чије је дело препознато као квалитет.

Проверени и признати

ПРОШЛЕ године смо примили девет нових чланова, од којих је седам професора ФЛУ- открива Ђурић. - Захваљујући колективним излагањима које организујемо уметници су присутнији на сцени. А треба водити рачуна и у каквом друштву излажете, да вам се радови нађу уз дела колега који су неупитни. Јер, у добром друштву, добро ћете бити и виђени. Врло је тешко направити колективну изложбу, уравнотеженог квалитета. Зато што у том колективизму треба постићи да сви радови носе уметнички домет. Код "Ладе" је увек правило да се водимо квалитетом, јер је реч о ауторима који су проверени и признати.

о Као и у "Лади", ни у уметности 21. века, не постоје доминатни правци, стилови, већ се своди на индивидуални домет. Како то као историчар уметности тумачите?

- Време је тако, а уметност јесте огледало времена и света, у коме се види и будућност. Та слика света је сада сагледана на један индивидуалан начин. Даншњи свет преферира и пропагира индивидуални став. Лично мислим да је веома важан и колектив, волим саборност, јер сам утемењен у православљу. Сматрам да заједничка енергија много значи, ипак, нема другачијег стваралаштва у уметности изван индивидуалног. А колико оно може да додирне и другога, то зависи од квалитета дела.

о Колико се променио статус ликовних уметника у последњих 120 година?

- Позиција уметника у друштву, па и чланова "Ладе" спрам друштва, била је и остала иста. Нема ту промене. Ни бољитка, нити је то сада лошије. "Лада" је настала као отпор ондашњем свету, исказан кроз жељу за бољим окружењем. Намера је била да постане регионално друштво. Иако има атрибут српско, носи име по словенској богињи пролећа. У том смислу је и данас отворена за све могуће приступе, и опозитна владајућој клими, не негирајући жељу да се средина из које је потекла и дисциплина којом се бави подигне на један виши ниво.

У ланцима немаштине

ИЗДРЖАВАМО се од личних разумевања - каже почасни председник "Ладе". - Покушали смо да постанемо репрезентативно друштво, или добијемо статус, какав има Графички колектив, али у томе нисмо наишли на размевање. Никакву помоћ од друштва нисмо добили. У потпуној материјалној оскудици, чудо је што опстајемо. То је худинијевска ситуација у којој некако успевамо да се избавимо из ланаца немаштине. Имамо добротворе који нам помажу да преламамо и штампамо каталоге. Гостујемо у разним срединама, разним пригодама. Имамо разумевање Народног музеја, а направили смо и споразум о сарадњи са Галеријом 73, што нам помаже јер тако имамо обезбеђени термин сваке године. Зову нас и музеји и галерије у унутрашњости да им дамо квалитетну изложбу, која њима значи за подизање културне свести у њиховој средини. И ето "Лада" траје са надом да ће се негде отворити могућност трајнијег и стабилнијег облика финасирања. Било би лепо да шире друштво препозна значај овог друштва. 

о До пре деценију, две, "Лада" је била у некој врсти хибернације, шта се десило да је поново "оживела" и постала део нашег ликовног живота?

- Од Другог светског рата до недавих времерна, била је у некој врсти стагнације, јер су јој замерали да је националистичко, музејско друштво, на које пада паучина. Да нема никавих вредности осим чувања традиције, да је нешто конзервативно. Међутим, испоставило се да је у овом тренутку веома савремено друштво, јер одражава дух времена, што се огледа у индивидуалном приступу, неговању креативности, превазилажењу граница регионалног,

као и националних оквира. Иако заступамо свет без граница, ипак, инситрирамно на томе да смо српско друштво. То је због залагања за аутентичност. Као друштво не желимо да будемо следбеници, преписивачи, епигони збивања на глобалној сцени. "Лада" почива на специфичности средине у којој дела и расте, и тако је везана за поднебље српске културе. Али, њој не припадају само Срби. Не треба заборавити да је Бета Вукановић, која је била међу оснивачима, била Немица, а наш доживотни, почасни председник био је Зуко Џумхур. Ми и данас имамо чланове који нису Срби, али раде на добробит културе у којој стварају. То "Ладу" чини савременом.

о Како се опстаје без седишта, сталних извора финасирања, помоћи шире заједнице?

- Седиште нам је регистровано у "Цвијети Зузорић", где је било и када је Павиљон основан. Управа УЛУС-а је то право "Лади" признала и када се поново регистровала у АПР-у, као независна асоцијација, деведесетих година прошлог века. Иако на то имамо право, ми тамо немамо просторију, јер не би ни знали шта би са њом. Немао ни комјутер, нити могућност да неког издржавамо ко би водио администрацију. Немамо никаву финасијску подршку. Мој лични став, који није став чланова "Ладе", је да је Уметнички павиљон "Цвијета Зуорић", истоимено Друштво пријатеља уметности, својевремено замислило на широј основи. Сврха те куће је да буде дом уметности, где би своје место првенствено требало да има Удружење ликвних уметника Србије, али и "Лада", и Међународно удружење уметничких критичара, чија адреса на регистзрацији, такође Мали Калемегдан 1. У тој кући је пре Другог светског рата било и других културних садржаја, јер јр Павиљон "Цвијета Зузорић" инстиуција од ширег значаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

УХАПШЕН САЛАС: Фудбалер завршио иза решетака