АУТОНОМАН И САМО СВОЈ: Изложба Уроша Ђурића у обновљеној галерији ФЛУ
ОТВАРАЊЕ реновиране галерије у Кнез Михаиловој, као и годишњицу оснивања (31. марта 1937. године), Факултет ликовних уметности, је обележио 1. априла, отварањем изложбе Уроша Ђурића "Аутономизам сада и овде - 30 година од објављивања Аутономистичког манифеста (1994-2024)".
Аутоматистички концепт, као вид револта, непристајања, непомирености, Ђурић и његов колега Стеван Маркуш, успоставили су још 1989. године, док су били на другој години студија на ФЛУ, али су тек на његову петогодишњицу установили - манифест.
Ђурићева изложба прва је у новом циклусу, којом ће ФЛУ представљати дела најзначајнијих уметника, некадашњих студената, истакао је на јучерашњој конференцији за новинаре, декан Радош Антонијевић. Према његовом мишљењу у друштву постоје услови да се ствара озбиљна уметност, али пре свега ако се препознају актери и створе услови да они независно и аутономно доносе одлуке и дефинишу сопствене ставове.
- Урош је неко наше огледало и поносни смо што је наш алумни - закључио је Антонијевић.
Два кључна циклуса, како је рекао Ђурић, урадио је управо на ФЛУ, онај који се тиче аутономизма, као и радове који су данас у бечкој "Албертини" док је био на постдипломским студијама.
- Први циклус ме је избацио као аутора, а други је био значајан у интернационалном контексту - објаснио је уметник, који је синоћ пред публику изнео потпуно нове радове, настале у последњих неколико месеци. - Ми смо овде, на факултету, са једне стране били у веома активном процесу учења занатских вештина, на предавањима, а истовремено учили и шта је уметничка пракса, за шта је у великој мери била значајна сцена клуба ФЛУ, која је била нека врста додатне наставе. Та могућност да сте у истом амбијенту, могли да пре подне будете на часовима, а потом увече у клубу, имала је своју друштвену улогу и дефинисала епоху, па многе карактеристике нашег града то и до данас дугују оном месту.
Актуелну изложбу, Ђурић је, тврди, радио с посебном одговорношћу према садашњим студентима - онима који чине критичну масу будућих великих уметника. Аутор текста у публикацији која прати поставку, и дугогодишњи уметников сарадник, историчар уметности Стеван Вуковић, истакао је:
- Мени је у свему овом посебно занимљиво оживљавање приче о ФЛУ, као фабрици за производњу уметности и уметника, а не образовних профила. Када је Урош у питању, можете да га баците било где, он ће од датог контекса и датих материјала, направити нешто што је његова аутономна уметност.
Без слободе и поверења које дајемо једни другима, не бисмо могли овде да произведемо ништа што би било изнад свакодневице и бирократског начина мишљења, па су и Клуб ФЛУ и сам факултет, увек били нека врста самоорганизујућег система, приметила је Светлана Волић, продекан ФЛУ за међународне односе.
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)