ДОМАЋИ ПИСАЦ МОРА ИМАТИ СВОЈЕ МЕСТО НА СЦЕНИ: Александра Делић, директор Шабачког позоришта
У ШАБАЧКОМ позоришту, после осамнаест година, ових дана премијерно је изведен комад њиховог најпознатијег завичајног писца: представу "Лари Томпсон, трагедија једне младости" Душка Ковачевића поставио је на сцену Стеван Бодрожа. Биће то и први наслов у мандату нове директорке театра Александре Делић, која за нешто више од два месеца на овој функцији има чак два ватрена крштења - осмо издање фестивала "Позоришно пролеће" и прву премијеру на репертоару.
- Последњи пут у нашем позоришту постављен је 2006. Ковачевићев "Сабирни центар" у режији Кокана Младеновића. Десетак година касније имали смо ревију његових комада поводом 175 година позоришног живота у Шапцу. Тим поводом, одржан је и симпозијум театролога посвећен Ковачевићевом делу - објашњава Александра Делић. - Иначе, памтим да је на нашој сцени својевремено изведен и сјајан "Професионалац" са гостујућим глумцем Мишом Јанкетићем, као и "Урнебесна трагедија". За Шапчане је Ковачевић посебно значајан као савремени класик и верујем да би неки његов комад увек требало имати на репертоару као, уосталом, и Стерију или Нушића.
За ово кратко време, истиче Делићева, уочила је да публика показује посебно интересовање за домаће писце, па тако "Госпођа министарка" (у режији Оље Ђорђевић) по правилу пуни дворану, а са том представом ићи ће и на фестивал "Јоаким Вујић" у Ужице. Град Шабац и сам је, недавно, био домаћин једног фестивала, 8. Позоришног пролећа.
- Ако судимо по расположењу и одзиву публике, успео је у потпуности. Људи су гладни добрих представа, како београдских, тако и оних из унутрашњости. Уосталом, фестивал и јесте пресек позоришних дешавања у Србији током целе једне календарске године.
У самом Шабачком позоришту, подсећа наша саговорница, тренутно је смена генерација. Четворо глумаца (од укупно петнаест у ансамблу) у наредне две године одлази у пензију:
- Требало би их заменити младим људима, јер је тренутно животни просек у ансамблу 51 година! То је, заиста, ограничавајући фактор, немамо глумца млађег од тридесет година. Морамо размишљати и о техници, будући да у овом тренутку не располажемо довољним бројем људи који могу да "опслуже" ансамбл. Чујем како се већ у шали говори да у техници имамо "два и по" мушкарца. Можда звучи неважно, али два дана по мом доласку на место директора, домар је отишао у пензију. А свако у театру зна да се око домара све врти, на неки начин је и домаћин куће. Тачније, ове огромне зграде од 2.400 квадрата, са два улаза, на две улице у центру града. У пензију су отишли и возач и чистачица, кројачица се спрема, најављује одлазак и инспицијенткиња. То је сувише људи у једном малом колективу, које треба заменити млађим кадром.
Занимљиво је да је први потез нове директорке био да се позориште - очисти. Пошто су чланови технике изразили бојазан да неће моћи да приме декор фестивалских представа, четворо запослених засукало је рукаве и данима износило смеће!
- У великом чишћењу избацили смо петнаестак контејнера расходоване технике, реквизите, костима, декора. У финишу су нам помогли и радници комуналног предузећа. Не знам, уопште, како су то издржали, будући да су сав терет изнели преко сопствених руку.
Идеја Александре Делић је да се оживи Галерија "Владислав Лалицки", која носи име познатог шабачког сценографа, костимографа и сликара. У том простору би се, како каже, бар два пута годишње могле организовати изложбе у сарадњи са градским установама културе и Музејом позоришне уметности Србије. Између осталих, одали би почаст и неким другим завичајним ствараоцима као што су писац Јанко Веселиновић и глумац Љубиша Јовановић.
- О Љубиши се дуго није говорило, време је да га се поново сетимо. Велики уметник, чије име је својевремено носио наш театар, па и позоришне свечаности у нашем граду... Намера нам је да организујемо и ревију дечјих представа. Дужни смо то нашим суграђанима, младим родитељима, који долазе на извођења представа за најмлађе - колико год пута да се нађу на нашем репертоару.
Дописник "Новости"
ДИРЕКТОРКА шабачког театра била је дописник нашег листа од 2003. до 2020. године. У овом периоду, у њену биографију уписано је једно изузетно признање, Награда за новинарску храброст "Милан Пантић".
- За "Новости" ме и данас везују најлепше успомене. Радила сам и у другим редакцијама, али такво заједништво, колегијалност и блискост постоји само у нашем листу. У професионалном смислу, и данас је чувена "школа Новости". Верујем да такве нема нити ће је бити у скорије време. Сећам се да док сам радила често су ми познаници говорили како се кроз текстове никада није видела моја политичка припадност. Одговарала бих: - Није то до мене, то је до "Новости".
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)