СТАРЕ КЊИГЕ И ЦУЦИНИ ЦРТЕЖИ: Посластице за публику у спомен-збирци "Павле Бељански" у Новом Саду

Ј. СИМИЋ

24. 06. 2024. у 07:00

ИЗЛОЖБОМ „Књиге Павла Бељанског:од београдског салона до музејске збирке“ која ће трајати од 11. јула до 27. октобра, Спомен збирка Павла Бељанског у Новом Саду широм ће отворити врата поштоваоцима уметности после готово три године дугог реновирања.

СТАРЕ КЊИГЕ И ЦУЦИНИ ЦРТЕЖИ: Посластице за публику у спомен-збирци Павле Бељански у Новом Саду

Фото: плакат

Свечано отварање изложбених просторија на спрату и музејског хола хола музеја, после адаптације,најобимније у последњих пола века,уприличено је 19.јуна на дан рођења Павла Бељанског,( 1892 – 1965) дипломате, колекционара и дародавца који је ову, тада новоизграђену галерију (први наменски подигнут музеј у Србији) и свој богати легат 1961.године завештао народу.

- Збирка књига Павла Бељанског коју ћемо приказати јавности 11.јула једна је од осам значајних музејских целина, поред збирке антологијских дела југословенске модерне уметности 20. века, по којој је Спомен-збирка и позната широј јавности. Представићемо колекцију књига дародавца коју су заједно са другим личним предметима, наследници Бељанског поклонили Спомен-збирци после његове смрти -рекла је мр Милана Квас,управница ове галерије.

Дарована библиотека Павла Бељанског,са изузетком малог броја књига домаћих аутора, готово у целости обухвата књиге на страним језицима са европског културног подручја од средине 18. до средине 20. века.Књиге је Бељански прикупио углавном током богате дипломатске каријере која је започела 1920.у Берлину, наставила се у Варшави,Бечу,Паризу и Риму а завршена је 1958.године.

Припрема ове изложбе представљала је комплексан подухват који је обухватао конзервацију, дигитализацију и обраду целокупног фонда књига према библиотечким стандардима. Поставком најзначајнијих књига, личних предмета и намештаја у оквиру меморијалне собе, те видео анимације о важним датумима из живота колекционара, дат је осврт на породично порекло и социјални миље којем је Павле Бељански припадао.

Ауторка изложбе Милица Орловић Чобанов у припреми изложбе сарађивала је са др Владиславом Гордић Петковић,Централном библиотеком Универзитета у Новом Саду и завичајном збирком Градске библиотеке у Новом Саду.

Месец дана пре затварања ове изложбе,прецизније 19.септембра поводом 160 година рођења овог руског архитекте и уметника а у оквиру Дана европске баштине,уследиће изузетна поставка „Свестрани уметник Николај Петрович Краснов:акварели и цртежи.“ Изложба ће трајати до 27.октобра а заснована је на монографији историчарке уметности Сање Кипроски „Београдски опус (1922–1939) Николаја Петровича Краснова“.Коауторка изложбе је Бојана Ибрајтер Газибара, виши конзерватор (ЗЗСК Града Београда).

- Други сегмент изложбе биће реализован у Заводу за заштиту споменика културе Града Београда, који ће, од 12. септембра приказати изложбу под називом „Свестрани уметник Николај Петрович Краснов: архитектонско наслеђе Београда“.- открива управница Милана Квас.

У сарадњи са Гораном Стевановић, библиотекарском саветницом,Милана Квас припремила је наредну изложбу цртежа „Алтернативна Цуца Сокић“ која ће пред публиком бити од 7.новембра дове,до 19.јануара наредне године.Овим поклоном ликовној публици, поводом обележавања 110 година од рођења Љубице Цуце Сокић, Спомен-збирка Павла Бељанског у сарадњи са Народном библиотеком Србије премијерно ће представити до сада непознат цртачки опус Љубице Цуце Сокић. Поставка ће обухватити избор радова на папиру захваљујући изузетном поклону од преко 800 цртежа које су Спомен-збирка Павла Бељанског и Народна библиотека Србије добиле од породице Гаталовић, рођака и наследника Љубице Сокић.

Највећи број експоната представиће цртачки опус који је уметница развијала према потпуно другачијем концепту и ликовном изразу у односу на истовремена сликарска остварења ,настала током шездесетих и седамдесетих година 20. века.

Женско стваралаштво

ТОКОМ трајања изложбе Љубице Цуце Сокић биће организовано и извођење музејске представе посвећене уметници и њеном блиском пријатељу Богдану Шупуту у реализацији Театра младих „Мишоловка“, као део пројекта Спомен-збирке „Музеј младих“. Овом изложбом Спомен-збирка наставља да одржава континуитет у промоцији женског стваралаштва.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ЈЕ ТЕНИСКИ ЗЛИКОВАЦ: Изненађујуће речи Џона Мекинроа, ово је рекао о Надалу и Федереру