БАКШИШ ЗА ОМИЉЕНУ ПЕСМУ: Сећање Радослава Зеленовића, дугогодишњег директора Југословенске кинотеке, на Бату Стојковића (1934 - 2002)

В.В.С.

12. 08. 2024. у 14:00

БАТИНА оставштина је огромна, јер је подједнако успешно играо на филму, телевизији, позоришту. Понекад се чинило да је са невероватном лакоћом остваривао ликове, изузетно важна дела у историји сва три медија. Иза њега је остало више од 170 остварења на филму и ТВ. Почео је још код Саве Мрмка у телевизијском филму "Робинзон Крусо" 1959. године, а радио је, малтене, до последњег даха.

БАКШИШ ЗА ОМИЉЕНУ ПЕСМУ: Сећање Радослава Зеленовића, дугогодишњег директора Југословенске кинотеке, на Бату Стојковића (1934 - 2002)

фото Архива "Новости"

Али, можда је од тога још важније то што је оставио нешто што се памти и што је "ушло у народ". После 1971. и "Дипломаца" био је Бата, али и Бубулеја. Када би неко хтео да каже да неко шпијунира, рекао би: "Ти си Илија Чворовић!" То се дешава кад лик остави такав утисак да се пренесе као нека врста синонима. Стварао је невероватне филмове тих 70-их и 80-их, као што су "Национална класа", "Последњи круг у Монци", "Ко то тамо пева", "Чувар плаже у зимском периоду", "Маратонци трче почасни круг", "Балкански шпијун", "Варљиво лето", "Буре барута"... Ови наслови неизбежан су део наше филмске историографије - подједнако кад су се појавили као и данас. Незамисливо је да се бар једном недељно неки од његових филмова не појаве на телевизији. Гледају се по ко зна који пут, као премијера. Та чињеница понајвише говори о великим уметницима чије је дело остало ванвременско.

Сећам се како је наш заједнички пријатељ Миша Параментић, у рубрици "Вечерњих новости" која се звала "Иза завесе" испричао догађај са фестивала у Сопоту. У једном тренутку, после један ујутру, одједном се појави Бата Стојковић с питањем: "Шта се овде ради?" Одговорим да се свира и пева. Пита ме: "Шта се,Зелени, свира? Хајде да чујем како се свира 'Стани, стани, Ибар водо'! Била је то његова омиљена песма. Ми кренемо. Сала је била веома акустична и изузетно је добро звучало. Баш смо се показали. Заврши се све, Бата извади повећу новчаницу и каже: "Види, Зелени, добро је. Али није за сто марака". И поцепа новчаницу на пола. Мени да једну половину, другу стави у свој новчаник... У августу 2001, на променади у Врњачкој Бањи, испред биоскопа "Звезда" седео је и пио своје пиће. Позвао ме је, а онда извадио ону половину и дао ми. Ја извадим мој новчаник, код мене друга половина. И као на филму, спојим их и одложим у коверту. Ставио сам је на неко скровито место, али тако вешто да сам успео да сакријем и од себе! Ни дан данас не знам где је. Надам се да ћу једног дана наћи. Сам овај догађај једна је од најлепших епизода - како филм живи после филма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)