ОДВИКАВАЊЕ ОД БОЛЕСТИ ЗАВИСНОСТИ: Владимир Вулевић, писац и редитељ, о роману "Мали Мурат" и суровом суочавању са собом

В. Црњански Спасојевић

09. 12. 2024. у 18:59

УПРКОС томе што је повремено веома духовит, роман "Мали Мурат" писца и редитеља Владимира Вулевића тужна је, чак трагична прича, чији су актери људи на одвикавању од болести зависности. Књига почиње бруталном тучом наратора и његове партнерке, а кроз целу причу провејава сећање на једно убиство.

ОДВИКАВАЊЕ ОД БОЛЕСТИ ЗАВИСНОСТИ: Владимир Вулевић, писац и редитељ, о роману Мали Мурат и суровом суочавању са собом

Контраст

- Роман је објављен пре непуна три месеца и још га малтене напамет знам, па претпостављам да до правог и потпуног отклона још није дошло. Иако на ствари у животу, па и на оно што радим, често гледам црно-бело, мање због самих ствари, више јер сам такав, трудим се да их, и без боје, сагледам са топлином и ведрином, и са понешто разумевања, пре свега за људе, јер колико год загушљиви и мрачни, често умеју да буду топли и ведри, најчешће изненада и без разлога, колико да се каже и понешто искрено и смешно, да се стисне рука, да се осветли пар корака на путу - каже Вулевић о свом доживљају властитог романа, који је издао београдски "Контраст".

Контраст

Лечење од алкохолизма у роману заправо отвара, као Пандорину кутију, читав низ позадинских прича. И сам аутор признаје да су и лечење и алкохолизам само изговори за нешто сасвим треће:

- А то треће је била жеља да се пред читаоца изнесе портрет зависника, преосетљивог неурастеника који своје зависничко понашање, манипулативни однос према свету и непредвидив карактер, почиње да успоставља и развија још у најранијој младости, због чега и добија надимак Мали Мурат, па се чини да је потпуна неосетљивост наспрам ближњих и наспрам властитог живота и бесомучно манипулисање њима за њега једини могући облик блискости, једини могући облик живота.

СПОЉНИ СВЕТ

ИСКОРАК његових јунака, пацијената, из групе за одвикавање у спољни свет помало подсећа на филм "Сабирни центар", па се на моменте чини да је спољни свет заправо тај који је болестан.

- Сваки од пацијената истовремено је и део тог спољашњег света. Чим неко од њих у њега са одвикавања искорачи, крену да му се дешавају ствари које су га и одвеле на одвикавање, па нисмо више сигурни ни до кога је - до њих или до њега. Или до обоје - закључује аутор.

Његови ликови и односи зависника су пластично приказани, а њихови сусрети и суочавања са самима собом драматични. Вулевић признаје да су му лична искуства омогућила "јасан и врло непосредан увид у свет у односу на који је желео да подигне и изгради логички конхерентан, помало онеобичен, али доследан свет својих књижевних ликова":

- Сва лична искуства од почетка рада на роману третирао сам и доживљавао искључиво као смернице које су водиле до изградње тог света, али остајући ван њега. Сви су ликови и сви дијалози измишљени. Међутим, поједине карактеристике сваког лика, тон дијалога који воде, ситуације и места на којима се те ситуације и ти дијалози одвијају, "дрпани" су и позајмљивани од којекуда. Уз то, према уметничком истраживању било ког типа, нарочито у припреми и изградњи књижевних или филмских ликова, развио сам с временом велику аверзију и скепсу, па се трудим да се у свом раду, нарочито када су у питању ликови, ослањам искључиво на машту, којом покушавам да обрадим и превреднујем, да отфантазирам и домаштам све оно што у себи, око себе и у људима око себе налазим занимљивим и вредним маштања.

У ЖИРИЈУ ФАФ

ВУЛЕВИЋ је био ове године у жирију Фестивала ауторског филма.

- Иако није био ни у једној такмичарској селекцији, мој фаворит је нови филм Алберта Сере Afternoons of Solitude, па га и вама и вашим читаоцима најтоплије препоручујем - каже.

На питање мисли ли да су суочавања са собом увек тектонски поремећаји, као из цуга Вулевић одговара:

- Морају бити. Ако су искрена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“