ПОЧАСТ МАЈСТОРИМА РЕЖИЈЕ: Југословенска кинотека овог месеца у знаку Живорада Митровића и Здравка Велимировића (ФОТО)

Б. Ђ.

06. 02. 2025. у 08:00

СВОЈ фебруарски програм Југословенска кинотека посветила је сећању на двојицу истакнутих домаћих редитеља Живорада Жику Митровића (1921-2005) и Здравка Велимировића (1930-2005), који су нас напустили пре 20 година.

ПОЧАСТ МАЈСТОРИМА РЕЖИЈЕ: Југословенска кинотека овог месеца у знаку Живорада Митровића и Здравка Велимировића (ФОТО)

"Марш на дрину", Фото Кинотека

Ове зиме је дигитално рестаурисан Митровићев филм "Убиство на свиреп и подмукао начин из ниских побуда" (1969). Нова копија тог крими-трилера, у којем су играли Миша Јанкетић и Ирена Просен, биће премијерно приказана 10. фебруара на две бесплатне пројекције.

Тиме започиње велики циклус филмова овог мајстора режије, сценаристе, плодног ствараоца у више различитих жанрова. Све до 27. фебруара у термину од 18 сати на програму су његови популарни филмови, од "Марша на Дрину" (1964) до "Ужичке републике" (1974), партизански вестерни "Ешалон доктора М" (1955), "Капетан Леши" (1960) и други, драме "Потражи Ванду Кос" (1957), "Савамала" (1982)...

Ретроспективу Митровићевог опуса заокружиће две специјалне пројекције током ове године. Ратна драма "Невесињска пушка" (1963) биће приказана средином године, поводом 150. годишњице устанка српског народа у Херцеговини. Крими-трилер "Нож" (1967) биће дигитално рестаурисан, а премијера нове копије заказана је за 11. децембар у оквиру европског пројекта Сезона филмских класика.

Познате Велимировићеве филмове, кинотека ће приказати од 7. до 9. фебруара. Реч је о крими-драми "Дан четрнаести" (1960), и то са дигитално рестаурисане копије, затим ратној драми "Лелејска гора" (1968), према истоименом роману Михаила Лалића, а незаобилазне су и друге екранизације чувених романа - "Дервиш и смрт" (1974) Меше Селимовића и "Доротеј" (1982) Добрила Ненадића.

- Доброта, људскост, достојанство чине суштину живота, и у свим својим филмовима страсно сам се бавио судбинама усамљених појединаца, храбрих и часних људи нашег менталитета који су се с античком снагом борили за ове вредности - говорио је Велимировић.

Чак два његова филма, "Умир крви" (документарац из 1971) и "Дервиш и смрт" била су номинована за Оскар. Како су "Новости" већ писале, Велимировић се блиско дружио са Бириславом Пекићем све до краја његовог живота, 1992. у Лондону. Заједно су снимили политичку драму "Дан четрнаести". Она је први Велимировићев играни филм у каријери, први сценарио који је Пекић написао, и прво остварење југословенске кинематографије које је приказано у главној конкуренцији Канског фестивала. Радња филма догађа се у затвору, и бави се једном од Пекићевих опсесивних тема - прати судбину затвореника.

Пекић, који је због припадности илегалној организацији Савез демократске омладине Југославије од 1948. до 1953. био на издржавању казне у казнено-поправним домовима у Сремској Митровици и Нишу (био је осуђен на 15 година, али је помилован), у сценарију "Дан четрнаести" први пут почиње да пише оно о чему ће касније писати целог живота - затвору.

О настајању овог филма сведочио је сам Велимировић, у документарцу који је направила његова супруга Ранка:

- До идеје за филм дошао сам на чудан начин - на телексу у "Вечерњим новостима" прочитао сам да је изашао предлог закона да осуђеници који се добро владају могу да добију четрнаест дана годишњег одмора - неки уз круг самог казненог дома, а неки и да оду кућама. Онда се срећним случајем појавио Пекић, тада млади, талентовани писац, мој пријатељ и друг са којим сам одрастао на Цетињу. Морам казати, била је још једна повољна околност за филм - Пекић је имао велико лично искуство за ову тему, робијао је пет и по година, и кад сам му предложио да напише сценарио знао сам да ће то бити најбоља прича.

Од 33 остварења из света која су 1960. била у трци за Златну палму у Кану, филм "Дан четрнаести" рангиран је на пето место.

У оквиру обележавања годишњице смрти Здравка Велимировића, биће постављена и пратећа изложба до сада неизлаганих фотографија из збирке редитеља.

Кинотека подсећа и на стогодишњицу рођења великана светске кинематографије Роберта Алтмана (1925-2006) избором из његовог опуса који ће се приказивати од 11. до 28. фебруара у термину од 20.30. Амерички редитељ, сценариста и продуцент награђиван је у Кану, Берлину и Венецији, номинован је за седам Оскара у категоријама најбољи филм и режија. Реч је о пет наслова и сви су на програму Кинотеке: култни "МЕШ" (1970), затим "Нешвил" (1975), "Играч" (1992), "Кратки резови" (1993) и "Госфорд парк" (2001). Међу укупно 16 одабраних филмова налазе се и вестерн драма "Коцкар и блудница" (1971), крими-драма и романса "Сви смо ми лопови" (1974), комична драма "Свадба" (1978), сатирични филм "Висока мода" (1994) и други.

Линчова магија

ФАНОВИ недавно преминулог великана светског филма, америчког редитеља и сценаристе Дејвида Линча (на слици) имаће прилику да од 20. до 24. фебруара поново виде нека од његових најпознатијих остварења, хронолошки од дебитанског и шокантног филма "Глава за брисање" (1977) до "Булевара звезда" (2001), који му је донео Златну палму на фестивалу у Кану. На програму су и чувени "Човек слон" (1980), "Плави сомот" (1986), "Дивљи у срцу" (1990)...

"Карађорђе"

У САЛИ "Макавејев" ће уочи празника 15. фебруара бити одржана бесплатна пројекција првог српског играног филма "Карађорђе; или живот и дела бесмртног вожда Карађорђа" из 1911. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

Коментари (0)

ОВО СУ СТРАШНЕ ВЕСТИ: Младеновић бесна због најновијих промена на Ју-Ес Опену