У ДИЈАЛОГУ СА ФРЕСКАМА: Уметник из Бањалуке Борис Еремић представља дела у Продајнј галерији Београд
ЛИКОВНИ уметник Борис Еремић, портрет користи као предложак, као повод за унутрашњи дијалог са традицијом, са историјским конотацијама и личним, сасвим интимним, схватањем дела историје уметности, оцењује историчар уметности Маријан Муњиза рад овог бањалучког аутора чија ће се дела наћи на самосталној изложби у Продајној галерији Београд.
![У ДИЈАЛОГУ СА ФРЕСКАМА: Уметник из Бањалуке Борис Еремић представља дела у Продајнј галерији Београд У ДИЈАЛОГУ СА ФРЕСКАМА: Уметник из Бањалуке Борис Еремић представља дела у Продајнј галерији Београд](/data/images/2025-02-06/570307_razgovori_fmob.jpg)
Фото Продајна галерија Београд
Његова поставка, "Разговори са Ђедом", коју чине слике из најновијег циклуса настале у дијалогу са потенцијалним узорима из националне историје уметности - од праисторије, преко средњовековних фресака, све до савременог сликарства, биће отворена на Косанчићевом венцу, вечерас од 19 часова.
- Ова историја је представљена кроз слојеве и наносе боје, избором боја, цртежом који намерно гротескно приказује људско лице да би избегао идентификацију било ког одређеног лика, чинећи га, таквим приступом, симболом било ког појединачног човека - објашњава у тексту каталога Муњиза. - Гротескно лице има и функцију одмака од традиције фресака које имају своју јасну функцију и духовни садржај. Еремић тиме јасно ставља до знања да се не намерава упуштати у фрескосликарство са његовим канонима и правилима, али задржава своје уметничко право на дијалог са том традицијом искључиво на ликовним основама.
Ништа без традиције
ЕРЕМИЋ се упушта у веома промишљену и крајње озбиљну анализу положаја уметника и улоге уметности, нудећи нову комуниколошку вредност "Разговора са Ђедом" као стваралачког дијалога у коме се заступа идеја да без утемељења у традицији и доброг познавања законитости ликовног језика нема пуног и садржајног дијалога на релацијама: аутор - реципијент, дело - контекст, стваралаштво - култура/цивилизација и ауторско - наслеђено - тврди у каталогу Грандић.
Рођен 1981. године, Еремић је дипломирао на Академији умјетности Бањалука, смер сликарство, у класи професора Радомира Кнежевића. До сада је одржао десет самосталних изложби и учествовао на више од 100 колективних поставки у Приједору, Бањалуци, Београду, Венецији, Нишу, Тренту, Анкари, Бриселу... Један је од оснивача уметничке групе Тач.ка и међународне арт лабораторије - Арс Козара.
- У свом раду Еремић као реперне тачке користи византијско наслеђе, српско сликарство друге половине 20. века и актуелне закономерности апстракције, с тим да остаје веран и фигурацији - закључује историчар уметности Александар Грандић, у тексту који прати поставку.
![ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести](/data/images/2025-02-06/570217_tan2025-01-3022192661-1_kf.jpg?time=1738845987)
"ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ" Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да су Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) и друге агенције украле милијарде долара како би се правиле лажне афирмативне вести о Демократској партији.
06. 02. 2025. у 13:39
![РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали](/data/images/2025-02-06/570373_1_kf.jpg?time=1738855983)
РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали
РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали
06. 02. 2025. у 16:32
![ЧЕТИРИ УСЛОВА: Да ли католик и православка могу да се венчају у цркви? ЧЕТИРИ УСЛОВА: Да ли католик и православка могу да се венчају у цркви?](/data/images/2025-02-06/570455_117533-milica-vencanje-ig_kf.jpg?time=1738867995)
ЧЕТИРИ УСЛОВА: Да ли католик и православка могу да се венчају у цркви?
РАЗЛИЧИТА вероисповест не мора да буде разлог да одустанете од црквеног брака, ево шта је све потребно да урадите.
06. 02. 2025. у 19:53
Коментари (0)