ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Уклето здање Скупштине
На Дан устанка 7. јула ове године група хулигана провалила је у Скупштину Србије. Бројне демонстранте окупљене испред полиција је засула сузавцем, а на улице извезла хамере, псе и коње. Сукоби су трајали целу ноћ. Али, зашто је ово здање мета демонстраната?
На месту Дома Народне скупштине налазила се римска некропола, а у доба Турака Батали-џамија. На овом зборишту обзнањен је 1830. султанов Хатишериф којим Милошу Обреновићу потврђује право наследног кнеза. Ту је 1892. архитекта Константин Јовановић пројектовао велелепно здање Скупштине, да би 1901. био расписан конкурс на којем је победио Јован Илкић плагијатом Јовановићевог пројекта. Градња је започета 1907, иако су се многи противили изградњи на месту античког гробља и џамије, поготово што је нови градитељ Петар I Карађорђевић не тако давно устоличен на убиству свог претходника Александра Обреновића. Београдске новине тада су објавиле упозорење видовњакиње Цане Јовановић "да се краљ мане ћорава посла, јер ни архитекта ни он неће дочекати завршену зграду". Ратом заустављени радови настављени су 1920, а преминулог архитекту Јована Илкића заменио је његов син Павле. И ова фаза градње обустављена је 1926, а неки су као разлог предочили страх краља Александра да је здање "уклето" и да ће он по његовом завршетку настрадати. По убиству краља у Марсељу, палату је 1936. завршио архитекта Николај Краснов.
Монументална зграда стила академизма украшена је медаљонима вајара Јовановића и Палавичинија, а испред улаза скулптурама Росандића. Краснов јој је додао декоративну ограду, а унутрашњост су осликали: Рачки, Филаковац, Менегело Родић, Краљ, Слаперник. У ентеријеру су постављени гипсани одливци скулптура Арамбашића, Палавичинија, Долинара, Кердића, Лукића, Зајеца, Хотка. Наручене су и штафелајне слике Тишова и Предића, а купљена дела Аралице, Глишића, Добровића, Јоба, Петрова, Поморишца, Хакмана, Шумановића и других.
Приликом уређења Трга Маркса и Енгелса 1956. однета је Красновљева ограда, а њени делови завршили су на Белом двору и у вили "Биљана" у Охриду. Током упада у Скупштину 5. октобра 2000. демонстранти су опљачкали и уништили 90 уметничких дела. Нестале су слике Коњовића, Добровића, Милуновића, Зоре Петровић. Рад Аралице је поцепан, Лубардина слика запаљена, Шумановићева је бачена у воду. Поједине скулптуре су разбијене, однет је и намештај од слоноваче из Салона кнеза Павла. Нека украдена дела су враћена: слика Радоњића из 1936. откривена је на бувљаку, а за Нову 2005. четири слике су остављене на портирници Народног музеја. Слика Коњовића преузета је са једне аукције, а књига "Протокол Светоандрејске скупштине" из 1858. купљена је на бувљаку за 30 динара! Још увек нема трага 55 слика са листе МУП-а. Верује се да су лопови упућени у њихову вредност и нису аматери. За ову пљачку столећа нико није одговарао.
Препоручујемо
"ПРОГЛАС" О РАДИКАЛИЗАЦИЈИ ПРОТЕСТА: Бошко зове на блокаду мостова и ауто-пута
13. 07. 2020. у 07:31
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)