ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Српска културна елита

Слободан Малдини

15. 09. 2020. у 20:00

НЕДАВНО сам упитао пријатеља галеристу како саставља крај с крајем током пандемије, због које су многе активности замрле.

ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Српска културна елита

Фото Лична архива

"Никад боље", одговорио је иронично. "Људи чешће посећују галерије. Прошли месец продао сам чак три слике, елитних сликара, по цени 2.000 до 3.000 динара. То је данашња цена културне елите!"

Елиту чине одабрани, морални, врхунски интелектуалци који предводе нацију. Овим најумнијим личностима друштво указује највишу част и поверење. Елита је у политици, економији, науци. Међутим, постоји и "мрачна елита" - елитне проститутке и криминалци, а елитизам је присутан чак и у талогу необразованих али богатих инфлуенсера, који су наметнули своје испразне ставове употребом нових медија. Вешто манипулишући супкултуром, нормама, табуима, ограничењима и забранама, они су постали нове "звезде" чијим се бизарним интимностима и скандалима хране жута штампа и шунд телевизије. Међутим, посебну елиту чине представници културе.

Културна елита чува историју земље, њену уметност, традицију, негује је, предводи својим идејама, стваралаштвом, гради углед државе у свету. Степен развоја и најнапреднијих држава не мери се економским ни технолошким показатељима, већ напретком културе. И зато, многи светски економски и политички лидери презрени су уколико је култура њихових држава остала на ниском нивоу. Вредност друштва све мање се мери количином акумулираног новца, већ квалитетом дела истакнутих стваралаца, сликара, писаца, музичара, представника културне елите. Али у оваквом систему вредности, наша културна елита има специфичан положај.

Парадоксално, културну елиту у Србији чини вероватно највише обесправљен социјални слој грађана, угрожен до физичког истребљења. Економски запостављени, наши уметници стварају живећи на ивици егзистенције. Док покушавају да саставе крај с крајем и уздигну се изнад незаслуженог статуса социјалних случајева, често их средина погрдно карактерише као "беднике" и "клошаре". У тим околностима, за многе је уметност терапија која их одржава у здраворазумском стању. Иако животно угрожени, задржали су уметнички и морални интегритет, способност селекције доброг од лошег, што би их свуда у свету сместило на врх лествице истакнутих грађана. Међутим, оправдани статус елите у Србији већина никада неће постићи, а уместо њих, утицајна места управника институција културе, музеја и галерија, професора академија и факултета, заузели су представници "нове елите". Њих одликују особине прилагодљивости, наметљивости, партијске послушности и понизности пред надређенима. Због њих добијају, поред личног новца, незаслужени академски статус, слободу прекрајања културне сцене, обилата средства за климаве пројекте, публицитет сумњивих медија, упитни углед - све што одликује новокомпоноване представнике културне елите, а ускраћено је истинским представницима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“