ДНЕВНИК ЗАБЛУДА: Нова парадигма у порти Вазнесењске цркве
На Ускрс, 6. априла 1941. немачки бомбардери засули су бомбама нашу престоницу, сравнивши са земљом многе стамбене и јавне зграде.
Тог првог дана агресије на Југославију бачене бомбе су у порти Вазнесењске цркве убиле 180 Београђана. Асоцијација српских архитеката предложила је Српској православној цркви да на осамдесетогодишњицу страдања 2021. буде подигнуто спомен-обележје жртвама у порти храма, а да за ту прилику буде расписан неанонимни архитектонски конкурс. Пошто је Црква иницијативу прихватила, неочекивано је њену реализацију усмерила другом удружењу архитеката. Конкурс је спроведен, а пристигли радови су јавно представљени, на изненађење, у наосу храма који је место молитве и литургије, а не јавна галерија. Али, које су поруке овог несвакидашњег архитектонског надметања?
По први пут је у архитектонском конкурсу одступљено од основног правила анонимности. Иако резултати још нису познати, јавно су изложени потписани радови, а учесницима је дат додатни рок да исправе и измене решења, чак и угледајући се на друге ауторе, утичући тако на квалитет појединих радова и објективност рада жирија. Даље, конкурсним условима свим учесницима постављен је неуобичајен захтев да поклоне своје пројекте цркви, уступајући јој ауторска права, а награда првопласираном је стицање части и "потенцијалног права да буде ангажован у реализацији објекта".
Међутим, овај конкурс забрињава намером да се иза идеје споменика жртвама бомбардовања изгради и други храм у порти Вазнесењског, исте структуре и значајних димензија?! Конкурсним условима тражен је нови објекат са "олтарским простором за богослужење најмање пет свештених лица, са ванолтарским простором за боравак 200 и тремом за 300 лица"! Ради се о новој парадигми где се у оквиру једне црквене порте, супротно канону, предвиђа градња још једног великог храма, конкурентног постојећем. У новом храму биће изграђена и крипта, без обзира на то што у њој неће бити похрањена тела страдалника. Евентуална музејска поставка у крипти била би секуларни објекат, у супротности са сакралним карактером храма.
Двадесетак изложених архитектонских радова покреће темељна питања српског православног градитељства. Одговарајући на конкурсне услове, учесници су представили галиматијас решења и симбола. Аутори су се изразили различитим архитектонским језицима: традиционалистичким, концептуалистичким, модернистичким, техно-дизајном, контекстуализмом. Међу понуђеним решењима налазе се и она неочекивана: синагога, турбе, хиндуистички храм, исламска орнаментика, романички план, аутобуско стајалиште, галерија, па чак и сај-фај филмска сценографија. За разлику од старог храма, нова решења предлажу енергетски ефикасне грађевине, а да су дошла нека нова времена, поврх свега сведочи сателитска антена поодавно постављена на торњу заштићеног објекта Вазнесењске цркве.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (1)