"НОБЕЛ" ПОСТАО НОЋНА МОРА: Луиз Глик и даље у неверици због одлуке Шведске академије
ДОДЕЛА Нобелове награде за књижевност за 2020. годину америчкој песникињи Луиз Глик (77) изненадила је многе у књижевном свету, али, чини се, никог као саму добитницу.
Телефон јој, каже, није престао да звони од тренутка када је Шведска академија саопштила своју одлуку, сви траже њену пажњу и друштво, а за једног усамљеника то је, по њеним речима, "права ноћна мора".
Гликова се с маском на лицу појавила пред новинарима који су је, по објави о додели "Нобела", у великом броју чекали испред њеног дома у Кембриџу (држави Масачусетс) и у краткој изјави поручила да "осећа радост, захвалност, али и узнемиреност".
Иако је реч о једној од најпризнатијих и најнаграђиванијих америчких песникиња, Гликова живи доста повучено, а о својој поезији говори само у друштву породице, пријатеља и својих студената на Јејлу, док новинаре избегава. Ипак, учинила је уступак, па је "Њујорк тајмсу" дала први интервју као нобеловка.
- Била сам шокирана да су изабрали америчку песникињу, белкињу. Људи кажу да сам скромна, али нисам, само размишљам да долазим из земље о којој се данас не говори најбоље, да сам белкиња, и да су Американци већ узели све "Нобеле" ове године. Зато је изгледало мало вероватно да ћу морати да се носим са овим - казала је Луиз Глик.
Новинарки је открила да је недавно завршила збирку песама, а на питање о чему говоре нови стихови, одговорила је - "о сломљеној души".
- Много је туге у овој мојој књизи, али ја пишем о смрти откако сам научила слова. Да, знам, баш сам била забавна девојчица - нашалила се нобеловка. - Мислим да моја опсесија смртношћу потиче од шока када сам у раном детињству открила да овај наш живот није заувек!
СТРАХ ОД УКОПА
У празном пољу, ујутро,
тело чека да буде покопано.
Душа седи крај њега, на малој стени -
ништа не долази да јој поново подари облик.
Помисли на усамљеност тела.
Мерећи у ноћи корацима острижено поље,
његова сенка се увија ту
уоколо њега.
Како дуг пут.
И већ ни удаљена треперава светла села
не застају због њега док проверавају своје редове.
Како се далека она чине,
дрвена врата, хлеб и млеко
леже као тегови на столу.
(Превео: В. Копицл)
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)