ЗАБОРАВЉЕНИ БИСЕР У ЦЕНТРУ ПРЕСТОНИЦЕ: Обновом Радионице на Дорћолу изграђене 1922. године, Народно позориште добија уметнички простор
СПОРАЗУМОМ који је наша земља потписала са Развојном банком Савета Европе обезбеђена су бесповратна средства (у висини од 400.000 евра), што ће омогућити припремне активности "за улагање у инфраструктурне културне и креативне пројекте у Србији".
У фокусу су три установе: Музеј Николе Тесле (премешта се у нову зграду Термоелектране "Снага и светлост" на Дорћолу), стара зграда "Ложионице" у Савској улици која ће постати културни центар и Радионица Народног позоришта на Гундулићевом венцу, у ком наш театар већ сто година израђује своје сценографије. У плану је да у наредном периоду ово здање постане вишенаменски перформанс простор.
- Пре свега, реч је о чувању историјске баштине и заштити изузетног споменика културе. Сликарницу (радионицу) националног театра пројектовао је и изградио 1922. године архитекта и сликар Леонид Брајловски, на плацу који излази на улице Гундулићев венац, Доситејеву и Сењанина Иве - објашњава Ивана Вујић, управница Народног позоришта. - Здање је грађено по узору на сликарнице великих европских позоришта, као слободни објекат са двориштем за несметани улазак возила и транспорт декора.
КАКО истиче наша саговорница, по својој архитектури сликарница представља јединствени објекат ове врсте у Србији (чак и Европи), јер је рађена у бондруку са испунама од опеке чији су простори великих висина и распона, савладани моћним конструкцијама. На тај начин, омогућен је рад на најзахтевнијим сценографијама. Бондрук је, иначе, специјални стил градње, са видљивим костуром од дрвених греда, омалтерисан испуном од органског материјала или опеке. Овај начин градње био је посебно заступљен у Средњој и Северној Европи. Занимљиво је да је београдска сликарница све време била у функцији. Иначе, њена градња почела је 1920, а окончана две године касније.
Од тада, до наших дана, "на услузи" је Народном позоришту. Ту се стварају сценографије и реквизите, окупљају бројни уметници (вајари и сликари), као и врсни мајстори, столари и гвожђари. Осим великог сликарског атељеа, у оквиру објекта налазе се бројне радионице. Влада и Министарство културе, очигледно, препознали су значај здања и одвојили средства. Културно наслеђе је необновљив ресурс, извор идентификације и уметнички капитал, један од темељних елемената просторног и урбаног уређења и развоја.
УПРАВНИЦА националног театра наглашава да је веома важно сачувати овај јединствени бисер у Београду, будући да многе европске престонице више немају зграде грађене у бондруку. Подсећа и да су 2019. године на том месту отворили трећу сцену која се звала "Радионица", а наредне сезоне у дворишту и амбијенталну сцену "Двориште - Радионица".
Када су сликари и мајстори престајали да раде, долазили су глумци и млади редитељи, па и неки од најинтересантнијих савремених драмских аутора и текстова. Зграда се није обнављала од када је настала, нити је ико у њу ишта улагао. С реконструкцијом добићемо диван простор у центру града. Наравно, пре тога морају се урадити пројекти, што је у надлежности ресорног министарства.
ОД ЗЕМУНА ДО ДОРЋОЛА
ТРЕЋА сцена је, на неки начин, у традицији ове куће. Народно позориште је имало свој Круг 101 (који је касније постао Сцена "Раша Плаовић"), а онда и посебно здање преко Саве, на месту данашњег "Мадленијанума". Земунска завеса подигнута је 22. октобра 1969. године. Представе су се на овом месту одржавале све до позних деведесетих: у септембру 1998. године на том месту настао је Опера и театар "Мадленијанум".
Препоручујемо
„ТЕСТОСТЕРОН“ ПРЕД ПУБЛИКОМ: Вечерас премијера у суботичком Народном позоришту
14. 01. 2021. у 14:22
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)