ЧУВАР НАШЕГ СЕЋАЊА: У Народној библиотеци Србије свечано обележен 189. рођендан ове институције

М. Мирковић

26. 02. 2021. у 23:10

РОЂЕНДАН Народне библиотеке Србије уприличен је ове године два дана пре традиционално свечарског 28. фебруара, који се већ безмало две деценије "води" као рођендан НБС - као дан када је, 1832. године, Димитрије Давидовић послао писмо кнезу Милошу о уређењу библиотеке.

ЧУВАР НАШЕГ СЕЋАЊА: У Народној библиотеци Србије свечано обележен 189.  рођендан ове институције

Фото З. Јовановић

Основана 1832. у књижари Глигорија Возаровића, исте године када је кнез Милош наредбом установио институцију уступања обавезног примерка сваке штампане књиге библиотеци - Народна бибилотека Србије је током 189 година постојања, по речима министарке културе Маје Гојковић, постала незамењива институција на културној сцени Србије, не само чувар колективног сећања, већ и аутентични савременик.

- Нема пуно народа и држава којима је писана реч толико значила за опстанак, као што је то случај код нас. Овде, у библиотеци, чувају се непроцењиви рукописи наше националне и културне баштине, који нам помажу да сагледавајући оно што смо били и што смо сада, поставимо боље темеље за оно што ћемо бити - навела је Гојковићева, истичући да НБС у наредном периоду очекују изазови попут дигитализације грађе и популаризације читања код млађе публике.

 Владимир Пиштало и Гордана Ђилас, Фото З. Јовановић

Као Дан библиотеке, до 2002. је обележаван 6. април, тужни датум када је 1941. у нацистичком бомбардовању уништен књижни фонд од преко пола милиона свезака, збирка ћириличких рукописа, повеље од 12. до 17. века, картографска и графичка збирка, преписка значајних личности...

НАСЛЕЂЕ ШАФАРИКА

НАЦИОНАЛНА награда у области библиотекарства "Јанко Шафарик" додељена је Гордани Ђилас, дугогодишњем библиотекару и руководиоцу одељења за публикације Библиотеке Матице српске, ауторки огромног броја библиографских јединица и једанаест књига поезије.

Ђиласова је у захвали навела да је свој професионални пут посветила - служењу књизи, стицању знања и уздизању библиотекарства. Подсетила је и на двојицу Шафарика:

Павела Јозефа који је утемељио и (п)остао најславнији директор прве библиотеке новосадске гимназије, и потоњег Јанка који се управо у тој "стричевој" библиотеци као гимназијалац неповратно заразио - жељом за очувањем библиотечког блага.

Народна библиотека је отворена на годишњицу тог страшног либрицида, 6. априла 1973, а нови в. д. управника НБС Владимир Пиштало је у беседи истакао да је традиција библиотеке изграђена управо "на згаришту" оне старе на Косанчићевом венцу, спаљене у освит Другог рата - о чему симболички сведоче и угљенисане књиге, изложене у холу здања крај Храма.

Милован Витезовић, Фото З. Јовановић

- Желимо да верујемо да је ово нови почетак - рекао је Пиштало.

- Библиотека није само читаоница. Она је културно раскршће. Она нашу културу представља у иностранству. Стране културе библиотека представља Србији. Не бисмо желели да иједан важан писац дође у Србију а да не буде представљен у Народној библиотеци. Планирамо да уведемо награду за најбољу књигу коју би давали писци који најбоље знају како се ствара и вреднује литература. Желимо да будемо присутнији у раду библиотека у читавој Србији, међу приоритете спада и унапређење сајта НБС, дугогодишњи пројекат изградње депоа и заштита старих и вредних књига. Потребно је више лабораторија за рестаурацију, књиге које пропадну - пропале су заувек.

Говорећи о књизи као поверљивом, неусловљеном месту, еликсиру против невидљивости - личне и колективне, Пиштало је поменуо и Андрићев пут од библиотеке ка Нобеловој награди.

На нашег нобеловца се сетио и писац Владан Матијевић који је библиотеци, на њен 189. рођендан, даривао своју реч - причом о Осману, споредном јунаку романа "Омер-паша Латас".

Уследио је књижевни разговор са Матијевићем, те изложба "Река која спаја: Дунав на графикама из фонда Народне библиотеке Србије" ауторке Нађе Стојковић Јовановић, а програми су емитовани на интернету.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“