ЧУВАР НАШЕГ СЕЋАЊА: У Народној библиотеци Србије свечано обележен 189. рођендан ове институције
РОЂЕНДАН Народне библиотеке Србије уприличен је ове године два дана пре традиционално свечарског 28. фебруара, који се већ безмало две деценије "води" као рођендан НБС - као дан када је, 1832. године, Димитрије Давидовић послао писмо кнезу Милошу о уређењу библиотеке.
Основана 1832. у књижари Глигорија Возаровића, исте године када је кнез Милош наредбом установио институцију уступања обавезног примерка сваке штампане књиге библиотеци - Народна бибилотека Србије је током 189 година постојања, по речима министарке културе Маје Гојковић, постала незамењива институција на културној сцени Србије, не само чувар колективног сећања, већ и аутентични савременик.
- Нема пуно народа и држава којима је писана реч толико значила за опстанак, као што је то случај код нас. Овде, у библиотеци, чувају се непроцењиви рукописи наше националне и културне баштине, који нам помажу да сагледавајући оно што смо били и што смо сада, поставимо боље темеље за оно што ћемо бити - навела је Гојковићева, истичући да НБС у наредном периоду очекују изазови попут дигитализације грађе и популаризације читања код млађе публике.
Као Дан библиотеке, до 2002. је обележаван 6. април, тужни датум када је 1941. у нацистичком бомбардовању уништен књижни фонд од преко пола милиона свезака, збирка ћириличких рукописа, повеље од 12. до 17. века, картографска и графичка збирка, преписка значајних личности...
НАСЛЕЂЕ ШАФАРИКА
НАЦИОНАЛНА награда у области библиотекарства "Јанко Шафарик" додељена је Гордани Ђилас, дугогодишњем библиотекару и руководиоцу одељења за публикације Библиотеке Матице српске, ауторки огромног броја библиографских јединица и једанаест књига поезије.
Ђиласова је у захвали навела да је свој професионални пут посветила - служењу књизи, стицању знања и уздизању библиотекарства. Подсетила је и на двојицу Шафарика:
Павела Јозефа који је утемељио и (п)остао најславнији директор прве библиотеке новосадске гимназије, и потоњег Јанка који се управо у тој "стричевој" библиотеци као гимназијалац неповратно заразио - жељом за очувањем библиотечког блага.
Народна библиотека је отворена на годишњицу тог страшног либрицида, 6. априла 1973, а нови в. д. управника НБС Владимир Пиштало је у беседи истакао да је традиција библиотеке изграђена управо "на згаришту" оне старе на Косанчићевом венцу, спаљене у освит Другог рата - о чему симболички сведоче и угљенисане књиге, изложене у холу здања крај Храма.
- Желимо да верујемо да је ово нови почетак - рекао је Пиштало.
- Библиотека није само читаоница. Она је културно раскршће. Она нашу културу представља у иностранству. Стране културе библиотека представља Србији. Не бисмо желели да иједан важан писац дође у Србију а да не буде представљен у Народној библиотеци. Планирамо да уведемо награду за најбољу књигу коју би давали писци који најбоље знају како се ствара и вреднује литература. Желимо да будемо присутнији у раду библиотека у читавој Србији, међу приоритете спада и унапређење сајта НБС, дугогодишњи пројекат изградње депоа и заштита старих и вредних књига. Потребно је више лабораторија за рестаурацију, књиге које пропадну - пропале су заувек.
Говорећи о књизи као поверљивом, неусловљеном месту, еликсиру против невидљивости - личне и колективне, Пиштало је поменуо и Андрићев пут од библиотеке ка Нобеловој награди.
На нашег нобеловца се сетио и писац Владан Матијевић који је библиотеци, на њен 189. рођендан, даривао своју реч - причом о Осману, споредном јунаку романа "Омер-паша Латас".
Уследио је књижевни разговор са Матијевићем, те изложба "Река која спаја: Дунав на графикама из фонда Народне библиотеке Србије" ауторке Нађе Стојковић Јовановић, а програми су емитовани на интернету.
Препоручујемо
ПОКЛОЊЕНО 300 НАСЛОВА: Библиотека у Лесковцу донирала књиге Одељењу педијатрије
17. 02. 2021. у 20:12
ЧЕТИРИ ДЕЦЕНИЈЕ ИЗДАВАЧКЕ ДЕЛАТНОСТИ: Ширење свести о нематеријалном наслеђу
15. 12. 2020. у 17:02
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)